Тимошенко «з’ясувала стосунки»

Тимошенко «з’ясувала стосунки»

Адвокат Тимошенко Богдан Ференц на контакт з «Обозревателем» йде охоче. Невідомо, чи так само легко було б з ним говорити, якби пан Ференц залишався при колишньому статусі – свого часу він очолював Генеральну прокуратуру і, будучи Генпрокурором, призначив нинішнього «хазяїна» Різницької Пшонку прокурором Донецької області. Про це ми також ведемо бесіду. Але спочатку йдеться про те, що віднедавна Юлію Володимирівну викликають на допити вже не у справі «Кіотського протоколу». Тут підзахисна Ференца відповіла на всі питання, які цікавили слідство, говорить її адвокат. Тепер актуальності набули «швидкі», які ЮВТ буцімто закупала з порушенням своїх службових повноважень. Про це і про багато іншого – читайте далі, а починаємо ми розмову з, так би мовити, високих технологій та соціальних мереж.

Видео дня

Пане Богдане, остання новина з «Української правди»: Тимошенко завела свою сторінку на Twitter і пише месиджі прямо з прокуратури. Так і є?

Ну так, адже є перерва… Вона, приміром, дала відповідь слідчому, той фіксує відповідь, а вона має можливість в цей час написати… Це не перешкоджає процесу. Окрім того, на Тимошенко чекає прес-секретар, і прес-секретар також може давати інформацію. Ви ж самі розумієте: сьогодні (16 лютого. – Авт.) ми розпочали о 12.10, а закінчили десь о 16.40-16.45. Так що часу достатньо.

За ці чотири з половиною години (а інколи допити тривають і довше) Тимошенко має можливість випити чаю, кави абощо?

Вона цього не робить, але має таку можливість. Слідчий її про це коректно запитує, але вона дуже терпляча, ні про що не просить і нічим не користується. Навіть коли допити тривають по 6-7 годин (це ми сьогодні вклалися в менший час). Оскільки на теперішній момент ми вже проговорили усі питання.

А така інтенсивність слідчих дій є виправданою?

Зустрічі проводяться тематичні, тобто немає такого, щоб питання ставили не по суті. Питань дуже багато, як і розпоряджень, і постанов Кабміну…

Ви говорили, що під час останніх кількох зустрічей мова про Кіотський протокол вже не йде. Сьогодні ви також говорили виключно про «швидкі»?

Так. Але ви припускаєтеся деякої неточності. Мова про транспортний засіб, призначений для використання в системі охорони здоров’я.

Просто «швидка» вимовляється швидше, вибачте за тавтологію. Але що з Кіотським протоколом? Справа завершена?

Можливо, слідство триває, але та частина, котра пов’язана з Тимошенко, вже завершена. На всі запитання відповіді вона вже дала. Власне, закінчили «з’ясування стосунків» ми ще 25 січня. Але це не означає, що кримінальна справа завершена.

Чи можуть об’єднати у одне провадження «кіотську» справу та справу про «швидкі» – так, як це мало місце в обвинуваченнях, висунутих Луценку?

Або на цьому тижні, або на наступному справи будуть об’єднанні в одне провадження.

А в тій частині справи, що торкається Кіотського протоколу, Юлія Володимирівна мала можливість ознайомитися з матеріалами справи?

Ні. Ознайомлення було почате, потім його зупинили і зараз ми вже не маємо можливості ознайомлюватися з цими матеріалами.

Чому? Є якісь пояснення від слідчих?

Ні, нема жодних.

Отже, останні допити, на які ходить Тимошенко торкаються вже виключно «швидких»?

Так.

І проходить вона по цій справі як свідок?

Вже як обвинувачена.

І інкримінують їй…

В обох випадках йдеться про перевищення службових повноважень.

А в разі винесення Тимошенко обвинувального вироку, їй загрожує

Це некоректне запитання. Суд при обранні міри покарання (якщо злочин доведено) враховує і особу обвинуваченого, і обсяги завданих збитків, і характер заподіяного. Це основні критерії, хоч можуть бути також і додаткові – сімейні обставини тощо. Але це вже завершальна стадія судового розгляду, коли в дебатах висловлюються учасники процесу, а суд обирає покарання. Зараз це не предмет для обдумування – це поза рамками дійсності, яка наявна тепер.

Після того, як справи будуть злиті в одне провадження, як довго ще триватиме досудове слідство?

Є загальноприйняті процесуальні строки – два місяці. Це якщо справа порушена «проти особи», а не «за фактом». Але продовження строків слідства для Генеральної прокуратури, в принципі, не є проблемою. Наша позиція полягає в тому, що треба, аби все це швидше завершилось.

По-вашому, влада також цього хоче?

Не знаю. Думаю, що не дуже, бо немає синиці в руках.

Що ви маєте на увазі?

Немає доказів, які давали б підставу спокійно йти до суду та сподіватись на зручний для себе вердикт, тобто на підтвердження обвинувального висновку.

А що, в лояльності суду є якісь сумніви? Хіба суд не підіграє прокуратурі?

Ну, Наталю, суду це зробити важче. Суд працює публічно. Досудове слідство має все підготувати до того моменту, коли суд буде змушений відповісти на питання: винен чи не винен? І публічно надати докази. Саме тому демократія (будь-яка демократія) і тримається на судовій формі владі. Я як людина, як захисник не боюсь такої публічності.

Чому з усіх можливих варіантів, з усіх епізодів діяльності Тимошенко на посаді прем’єр-міністра був обраний саме цей Кіотський протокол? Можливо, з розрахунком на міжнародний резонанс, на те, що, грубо кажучи, японці образяться?

Давайте йти шляхом виключенням. Було б щось інше – воно б вже фігурувало. Значить, іншого не знайшли. Чому саме Кіотський протокол? А тому, що від самого початку не розібрались, не покликали спеціалістів, натомість вирішили, що справді мають синицю у руках. Хоча не треба навіть бути особливо великим фахівцем, щоб зрозуміти: що таке доходи бюджету? Візьміть закон про бюджет: доходи бюджету – це як доходи сім’ї. Тобто це все те, що приходить до держави, до сім’ї – чи то внутрішньо, чи то зовнішньо. Друге питання стосується того, як це все обліковується, як контролюється і як повинно використовуватися.

До речі, десь тижні три тому назад пройшла інформація про те, що Росія також продала квоту парникових газів на 3 мільйони євро. Але Україна була першою країною, яка заклала тут правову основу і отримала гроші за Кіотським протоколом. Що це означає? Що ми продаємо квоти Японії, Японія у себе випускає свинець, дихає ним, а ми отримуємо гроші. По великому рахунку, це – напівдармові гроші. Звичайно, ці гроші треба використати на таке поняття, як «озеленення» (воно є у Кіотському протоколу), тобто на заходи, пов’язані з охороною навколишнього середовища.

Гроші від Кіотського протоколу – це доходи? Доходи. У відповідності до бюджету вони мають бути конвертовані в українську валюту, тому що всі видатки на території України існують тільки в гривнях. В даному разі зробили по-іншому: гроші поклали на рахунки. Ці гроші обліковувалися на спецфонді, знаходились на спецрахунку. Таких спецрахунків багато, кожен з них не має своєї окремої каси, а є єдиний казначейський рахунок. Тобто ці гроші використовували не як «кіотські», а як гроші єдиного казначейського рахунку. І тому японська сторона не має і не може мати жодних претензій.

В тексті першої постанови про пред’явлення обвинувачення Тимошенко йшлося про те, що вона, переслідуючи особисті цілі, взяла та й проплатила пенсії. В цьому вже закладено суперечність. Що означає «особисті цілі»? Це обов’язок прем’єр-міністра – платити пенсії та зарплати. Соціально захищені статті в бюджеті – це пенсії, зарплати та інші видатки. А ще у бюджеті записано – це я популярною мовою пояснюю – у випадку відсутності грошей у Пенсійному фонді уряд зобов’язаний дати безпроцентну позику Пенсійному фонду.

Треба сказати про це громадськості, і який тоді висновок зробить громадянин? Що щось тут не так. В чому обвинувачують Тимошенко? Не треба навіть бути економістом, щоб зрозуміти, яка насправді незначна загроза існує для моєї підзахисної.

Тобто справа у суді розвалиться – ви це хочете сказати?

Я вже все сказав – нема чогось такого, чого б я у даній справі не розумів. Я вивчив усі томи справи, доки ми мали можливість з ними ознайомлюватися. Потім, коли слідчі зрозуміли, що у них все розвалюється, вони вирішили підключити другий епізод.

Як же могло статися, що теперішній Генеральний прокурор Пшонка, якого ви свого часу призначали прокурором Донецької області, зібрав таку непрофесійну команду? Ви не розчаровані у своїй креатурі?

Я не маю такого бажання чи намагання запитати про це Пшонку особисто. Ми працюємо зі слідчими, і я бачу, як впливають наші аргументи і як захитується їхня впевненість…

І все-таки ви не відповіли стосовно Пшонки…

Свого часу у колегії Генеральної прокуратури не було підстав відмовити у призначенні Пшонки на цю посаду. Його рекомендували, а я його не знав. Напевно, людина, яка тривалий час працює в тих чи інших органах, не може не набратися досвіду. Інша річ, який саме рівень професіоналізму вона демонструє.

Так слідчі – не професіонали чи вони політично заангажовані?

Хочемо ми чи не хочемо, а кожна людина живе в цьому непростому світі, намагається в ньому вижити. Буває, що й слідчий опускає голову, коли ставить свої запитання…

У другій частині інтерв’ю, яка вийде завтра, читайте також про те, як Богдан Ференц познайомився з Юлією Тимошенко, що каже його підзахисна з приводу можливого кінця своєї політичної кар’єри, та про те, чи опиниться за гратами донька Тимошенко Євгенія Карр.