Как снизить коррупционные риски и создать конкурентную процедуру при ковидних закупках

Как снизить коррупционные риски и создать конкурентную процедуру при ковидних закупках

Враховуючи важливість та нагальність потреби у відновлені прозорих медичних закупівель, як автор законопроекту 3715, який покликаний ввести нарешті ковідні закупівлі в конкуренту процедуру, провела нараду з керівниками та представниками Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Державної аудиторської служби України, Антимонопольного комітету України, Prozorro, народними депутатами щодо обговорення зазначеного законопроекту, задля напрацювання спільної візії щодо проблематики та шляхів її вирішення.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)", дозволив органам влади та українському суспільству оперативно реагувати на виклики, пов’язані з виникненням та поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) серед населення України.

Разом з тим пунктом 31 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" до Закону України "Про публічні закупівлі", створились певні корупційні ризики.

Так проводились закупівлі товару сумнівної якості та ефективності за відверто завищеними цінами. Загалом, поза конкурентною процедурою було проведено 134 тис. ковідних процедур, на 28 млрд. грн. Наявні непоодинокі випадки, коли районні лікарні, обласні закуповували товар, ціна за одиницю якого була у рази вищою за фактичну.

З метою зниження корупційних ризиків та покращення ситуації мною та моїми колегами було розроблено законопроект "Про внесення змін до розділу X "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" (щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель)" реєстр.№3715 від 22.06.2020р.

Законопроект було розроблено тоді, коли завдяки консолідації сил органів влади, волонтерів та благодійників, країна змогла забезпечити себе достатньою кількістю засобів індивідуального захисту для першочергової необхідності. Тож, у подальшому державні органи могли здійснювати медичні закупівлі через електрону систему закупівель без корупційних ризиків.

Проте, через другу хвилю пандемії медичним закладам треба проводити велику кількість термінових закупівель. Водночас, можливе прийняття законопроекту створить додаткові ризики, що можуть заблокувати закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів гострої респіраторної хвороби COVID-19. Можливо виходом із ситуації буде внести пропозиції до законопроекту та передбачити можливість розподілу закупівлі за категоріями: термінові – залишити через прямий договір, а все інше - через спрощені процедури (10-15 днів на проведення).

На думку більшості Центрлатнох органів виконавчої влади, які буди залученні до обговорення, можна проблему вирішити як цим законом до 2 читання, так і внесенням змін до постанови 225, де передбачити конкурентну спрощену процедуру.

Моє бачення, ліки та вакцини залишити поза тендерною процедурою, щоб лікарні та МОЗ могли закуповувати їх швидко, а дизінфекаційні засоби, медобладнання, ЗІЗ, медвироби, роботи та послуги нарешті ввести в конкурентну, але спрощену процедуру, щоб їх закупівля займала не 1,5 місяці, а біля 10 днів.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

УкраинаКоронавирус