Эра "большого правительства". Новая роль госслужбы в свете глобальных вызовов

Эра 'большого правительства'. Новая роль госслужбы в свете глобальных вызовов

На фоні сталих українських ідей щодо скорочення кількості як державних установ так і відповідно держслужбовців, розмов про зменшення ролі держави у питаннях бізнесу, я подивився, а яка ж дискусія сьогодні триває у світі в умовах нових викликів, спричинених пандемією.

Більшість державних діячів, політиків, експертів відстоюють позицію, що модель "маленького уряду", який максимально не втручається у справи приватного сектору, займається лише реагуванням і коригуванням ризиків з нечисельним сектором держслужбовців є найбільш успішною. На їх думку "великий уряд" призводить до неефективності та несе значні корупційні ризики.

Однак останні події доводять, що не все так однозначно. Показовим тут є сьогоднішній досвід США за президентства Джо Байдена. Його економічна програма порятунку та модернізації Америки загалом на $4 трильйони доларів потребує серйозного переосмислення ролі уряду. Після весняної промови Байдена у Конгресі в США вже всі визнали, що ера великого уряду повертається в США і тільки такий підхід може допомогти американцям подолати кризу. Але це передбачає зовсім інші вимоги та компетенції державної служби. В сьогоднішніх умовах розраховувати виключно на приватний сектор є помилковим.

Видео дня

Держава має ставати більш інноваційною та вміти ризикувати. Наприклад, відомий економіст, професор Лондонського університету Маріанна Маццукато написала академічну книгу "Mission Economy. A moonshot guide to changing capitalism" у якій доводить хибність популярної думки про незграбність державної бюрократичної машини і неспроможність державних службовців на інновації та креатив. Держави світу не можуть адекватно реагувати на виклики, поки їхні уряди не є лідерами у державно-приватних справах. Часто наводяться приклади успішних космічних програм, таких як Апполон, у яких задіяна держава та приватний бізнес. І це має поширюватися сьогодні й на інші галузі, на медицину.

Реформа державного управління знову на порядку денному. На заході вважають, що уряди сьогодні як ніколи повинні мати чітке бачення та цілі, вміти впроваджувати інновації, передбачати ризики, забезпечувати співпрацю між різними секторами, довгострокове бюджетування програм, бути гнучкими і динамічними у співпраці з приватним сектором.

Замість того, щоб обмежуватися "виправленням" ринкових провалів, коли це необхідно, уряд має вживати активних заходів для побудови нових ринків та пов'язаних з ними екосистем. В США визнають, що ера великого уряду вимагає від Байдена серйозно подумати про забезпечення та готовність державної служби, бо саме на неї покладається реалізація плану порятунку Америки. А в останні роки там також займалися питаннями скорочень держапарату, покладаючись на впровадження IT-технологій. І зараз існує серйозна загроза, що система банально неспроможна впроваджувати великі ідеї Байдена.

Роль держслужби у великих державних справах

Будь-які програми, реформи, інноваційні ідеї, бюджетування та сервіс, який впроваджуватиме уряд для вирішення тих чи інших питань в економіці та державі, лягатимуть на плечі державних службовців. Бо саме вони все адаптують і коригують ризики та недоліки. Це стосується як США, України так і будь-якої країни.

В Америці вже задаються питанням, чи достатньо в них державних службовців для реалізації великого урядового порядку денного з порятунку країни. І тут адміністрація Байдена планує детально проаналізувати кількість керівників відомств та відділів, їх чисельність, зрозуміти динаміку змін, а також перевірити професійність держслужбовців та систему їх підготовки, модель якої може не відповідати сучасним викликам. Бо в США ще з 1980-х років держслужбовці готувалися за принципом максимального сприяння приватному сектору, бізнесу. Ніхто не навчав їх ухвалювати швидкі рішення та працювати з ризиками. Простіше кажучи, мислення бізнесмена та держслужбовця відрізняється, а сьогодні потрібно змінювати цей підхід. І вміння ризикувати має стати частиною роботи держслужбовця заради створення більш толерантного середовища до експериментів. Бо для забезпечення виконання обіцянок адміністрація Байдена потребуватиме висококваліфікованої та високоефективної державної служби, яка може дати результати. А там питання і працевлаштування, і програми стимулювання різних секторів економіки, які передбачатимуть постійний контакт суспільства з державою.

Що в Україні

Нинішній уряд анонсував скорочення кількості вакансій держслужби на 10%, оскільки влада бачить незайнятість багатьох з них, що дозволяє чиновникам збільшувати собі кількість премій та надбавок. І обіцяють реформу оплати праці з чіткими критеріями, класифікаціями посад, яка має поширитися на всю держслужбу у 2023 році. Втім, фундаментальні питання підвищення якості держслужбовців, залучення професіоналів саме сьогодні, не вирішуються. В теорії, залучити більше якісних кадрів має допомогти реформа оплати праці, але це ще кілька років. До того ж, пропаганда роботи на державу владою не проводиться - держслужба не популяризується. А нові західні ідеї з підготовки апарату також навіть не розглядаються. Все це призводить сьогодні до браку спеціалістів, особливо у держорганах на місцевому рівні. Саме ця ланка державної служби першою випробовує на собі тягар новацій, реформ і нововведень, які раз-по-раз ініціюють із Києва. Відповідно, коли у нас говорять про реформи, забувають про вертикаль їх впровадження, а саме про держслужбовців, без яких реалізувати політичний порядок денний неможливо. Це безперечно є однією з причин чому широко розпіарені реформи в останні два роки залишаються переважно на рівні розмов. І саме тому наа противагу своїй бездіяльності Уряд має прискорити реформу оплати праці, навести порядок в хаосі ліквідацій та реорганізацій, потурбуватись про належне технічне забезпечення державних органів, модернізувати систему професійного навчання з метою набуття службовцями актуальних на сьогодні вмінь та навичок.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.