Одарченко: Битва за голову

Одарченко: Битва за голову

Анатолій Семинога, колишній бютівець і колишній незмінний голова київської організації «Батьківщини» канув в Лету. БЮТ завжди був скорим на розправу і швидко та легко викошував лави «зрадників», до числа яких не так давно потрапив і Анатолій Іванович. На краще чи на гірше – вирішувати БЮТу. Їм видніше. Замість Семиноги в.о. головного київського бютівця став Юрій Одарченко. Попри високу посаду у фракції (заступник голови) Одарченка навряд чи можна назвати публічною персоною (принаймні – широковідомою публічною персоною), а також офіційним спікером Блоку. Трохи здивувавшись подібному вибору Юлії Володимирівни, «Обозреватель» пішов знайомитися з новим київським репрезентантом партії «Батьківщина». А прийшовши, дізнався про наступне.

- Пане Юрію, поясніть, будь ласка, що робить голова херсонської обласної партійної організації «Батьківщина» на посаді київського голови? Для чого така рокіровка?

- Не бачу тут нічого екзотичного. Я депутат Верховної Ради України двох скликань, працюю в комітеті ВР з регіонального розвитку і житлово-комунального господарства, є заступником голови фракції «Батьківщина» у ВР. Крім того, нова людина, яка приходить в колектив, приносить своє свіже бачення вирішення проблем. Вона вільна від стереотипів, які накопичились. Не дарма в радянські часи, коли кадрова робота велась системно, була постійна ротація кадрів. Те, що проблеми житлово-комунального господарства в Києві тільки наростають, це очевидно. А я в якійсь мірі є фахівцем з цих питань. Партійною роботою займаюсь достатньо давно, ще з 2004 року очолював всі виборчі кампанії в області. Маю в цій сфері серйозний організаційний досвід. До того ж, я був запропонований на цю посаду всіма головами районних партійних організацій Києва, і наше керівництво сприйняло їхні рекомендації. Що було домінуючим в процесі прийняття рішення, я не знаю...

- Мабуть, позиція Тимошенко. Навряд чи без неї освятилась би ця вода...

- Я маю на увазі, що не знаю що було домінуючим для самої Юлії Володимирівни, але це відбулось.

- А з нею самою ви давно знайомі?

- Я з нею знайомий фактично з виборів президента Ющенка, співпрацюю давно. І наша херсонська обласна організація завжди мала серйозний авторитет.

- Це прекрасно, але в БЮТ є люди, які більшою мірою асоціюються з київським осередком, ніж Юрій Одарченко. Це той таки Володимир Бондаренко, Микола Томенко, приміром... Вам не доводилось стикатися з незадоволенням таких людей, їхніми амбіціями?

- Таких випадків не було... В середині партійної організації я не відчув дискомфорту. Бачу, що тут мене сприймають, що тут є люди, з якими можна і потрібно працювати.

- І все-таки не цілком зрозуміло, чому вибір впав саме на вас. Чому в. о. голови київської міської партійної організації не став, приміром, Турчинов?

- Олександр Валентинович керує роботою партійних організацій всієї республіки. На ньому дуже багато обов’язків. І взагалі було б не доречно призначити його на цю посаду. На ньому лежить інша велика робота. А у мене сьогодні завдання стабілізувати роботу київської організації в плані побудови більш чіткої структури ніж та, що існує сьогодні. Маю на увазі більш конструктивне залучення кожного з членів партії до громадської роботи.

- Ви сказали, що потрібна більш чітка робота? А зараз що – «разброд и шатание»?

- Сьогодні відбувається брутальний, жорсткий тиск на членів партії «Батьківщина». Якщо ти лікар чи вчитель, питання ставиться так: або опозиційна партійність, або робоче місце. Якщо ти бізнесмен, то тут є Служба безпеки, яка виконує роль жандармів і координує роботу всіх контролюючих органів, які мають повноваження перевіряти і карати. До речі, приклад Семиноги тут показовий. ПР, розуміючи вплив київської організації, не маючи можливості тиснути на нього особисто, знайшла вплив через рідного брата, порушивши різні кримінальні справи. Дійсно важкий вибір. Методи Вишинського і Берії сьогодні – це технологія втримати владу. Тому нинішні умови опозиційної роботи, м’яко кажучи, специфічні. Останні місцеві вибори продемонстрували – на озброєнні технології, гарно відпрацьовані в донецькому регіоні. Одні куплені, інші залякані. Завдяки закону про вибори, за який проголосувала Партія регіонів, склад виборчих комісій формується такий, що готовий, не чекаючи виборів, віддавати вже підписані протоколи. Зараз ми фактично знаходимось напередодні парламентських виборів і можливих виборів у Києві. І до роботи треба залучити весь партійний актив, тобто всю ланку діючих і майбутніх депутатів районної і міської ради. За таких умов ми маємо подивитись на голів низової ланки, і визначитись: хто може працювати, того висунути на керівні посади, а хто втомився від громадської роботи або має інші обставини, тим запропонувати спокійніше місце.

- А що, Семинога не міг організувати цю роботу і відділити зерна від плевели?

- Це питання достатньо непросте. Анатолій Іванович проголосував за зміни до Конституції. Вибір він для себе зробив. Займався він чи не займався своєю роботою? Я зараз не хочу давати таких оцінок. У цій роботі були як позитивні, так і негативні моменти.

- Він мав тут свою команду – як її члени зустріли ваш прихід? Чи, може, частина «семиногівців» пішла разом з ним?

- Я не відчуваю, що Анатолій Іванович будував партію по принципу особистої відданості. Так казати – означає принижувати людей, які свідомо і віддано будували і будують європейську Україну. Це БЮТівці, члени партії «Батьківщина», тому демаршів нема.

- Ви сказали про так звану звірку членів партії, яка мала на меті певне «просіювання». Як просувається звірка?

- Триває. Сьогодні ще рано казати про будь-які результати, але йдеться тут не про те, щоб визначити досконалих чи не досконалих. Ми хочемо лише оцінити наші сили і, можливо, провести деякі перестановки. Тобто запропонувати деяким людям працювати в новій якості і рухатися далі.

- Остаточне рішення щодо очільника київської організації прийматиме партконференція. Коли вона відбудеться?

- Думаю, в травні.

- Крім вас, інші кандидатури розглядаються?

- Добре, якщо буде декілька кандидатур. Оберуть кращого.

- Колись офіс київського осередку «Батьківщини» знаходився на Подолі на Межигірській. Тобто мав своє окреме приміщення. Тепер ви повернулися на бульвар Лесі Українки, де колись за часів Кучми містився увесь БЮТ. Це пов’язано з відходом від БЮТ головних спонсорів Блоку і взагалі з погіршенням фінансової ситуації в партії?

- Я не став би перебільшувати роль грошей. Маніпуляції людьми, їхнім вибором, які можна робити за гроші або шляхом силового тиску, погано закінчуються для політиків і політичних партій. Чаушеску, Мубарак, Каддафі - яскраві наочні приклади. Увесь світ прийшов до моделі держави, коли будь-які рішення влади максимально узгоджуються з людьми через місцеве самоврядування, інші інституції громадянського суспільства. Це є демократія. А там, де вождь, фюрер, фараон з повноваженнями, як у Януковича, для людей це завжди закінчується бідністю, чи, не дай Боже, різними соціальними потрясіннями. По стану економіки, падінню рівня життя людей очевидно, що Україну чекають непрості часи. Що стосується офісу, то справа не в тому, втратили офіс ми чи ні. Нас набагато більше турбує, щоб нам довіряли люди.

- Київський осередок «Батьківщини» вже готується до виборів 2012 року до Київради?

- Думаю, що найближчим часом ми вийдемо на закріплення всіх діючих і майбутніх депутатів міської ради за мажоритарними округами. На вісімдесят відсотків ця робота вже зроблена. Кандидатури у нас вже є. Ми їх вивіряємо і накладаємо на них відповідне організаційне навантаження.

- Коли доводиться говорити з представниками фракції Кличка в Київраді, вони відгукуються про БЮТівців як про відвертих колаборантів, вважаючи єдиними опозиціонерами себе. Ви погоджуєтесь, що фракція БЮТ виглядає доволі неоднозначно, а з точки зору співпраці з людьми Чернівецького абощо - й заплямовано?

- Чужі помилки завжди легше обговорювати. В знищенні самоврядування в місті Києві, утворенні спотвореної моделі, коли в районах міста з населенням 300-400 тисяч є виконавчі органи влади, а нема контролюючих в особі районних рад, коли містом править не обрана киянами людина, а призначена кимось, фракція Кличка одноголосно підтримала Партію регіонів. Хоча сьогодні, я думаю, розуміє цю фатальну помилку. Їх однопартійці голосували за бюджет Києва, з якого було незаконно вилучено 8 мільярдів гривень, що мали піти на соціальну підтримку киян і інші потреби міста. Сьогодні потрібно виправляти загальні помилки, відновлювати районні в місті ради, повертати незаконно вилучені гроші, повернути людям можливість обирати міського голову. Я побував лише на одній сесії Київради і те, що там відбувалося, засвідчило, що наші люди мають і кваліфікацію, і характер.

- Гаразд, поясність нам як людина, яка побувала на сесії Київради, що відбувається в середині цього органу, які стосунки між Чернівецьким та Поповим?

- Було очевидно, що Чернівецький та його депутати засвідчили, що об них ще рано витирати ноги. Коли приймалися зміни до бюджету, то їхня позиція супроводжувалась певною демонстрацією.

- Якою саме?

- Думаю, Чернівецький намагається виторгувати собі певні конференції і довести, що він є ще корисним для Партії регіонів. І те, що він і досі знаходиться на цій посаді, є ознакою того, що Партія регіонів не готова зараз виходити на вибори. Впевнений, що на своєму місці він знаходитиметься до 2012 року.

- Ну і навіщо Партії регіонів Чернівецький? У них є Попов, хай би його і просували.

- Їм потрібен формальний мер, зв’язаний відчуттям кримінальної відповідальності за заподіяне. Якщо Чернівецький піде у відставку, «регіони» отримають дострокові вибори, які вони програють.

- До речі, про мера. Київська «Батьківщина» вже думає, кого вона висуватиме?

- Про це слід думати було вже вчора. На даний момент є кілька кандидатур, які розглядає керівництво.

- Що означає «слід було думати вчора»? Час вже втрачено?

- Сьогодні висунення кандидатури на посаду мера Києва є серйозною роботою, яка мусить тривати щонайменше протягом двох-трьох років, щоб така людина встигла інтегруватися у всі київські процеси.

- А якщо на міського голову знову балотуватиметься Турчинов? Він програє вибори так само, як програв їх у 2008 році?

- Турчинов був би гарним мером. По-перше, він фахівець с серйозним досвідом, по-друге - вчений. Він доктор економічних наук. По-третє, він віруюча людина, а це означає розуміння, що красти і брехати – це гріх, який ніякими бонусами від влади не компенсувати. Ми є заложниками того, що вибори міських голів проходять в один тур. Людина, яка знаходиться при владі, має серйозний бонус у вигляді адміністративного ресурсу. А об’єднання можливих нових кандидатів нічого на ділі не дає, бо всі хочуть об’єднуватися, але при цьому бути першими...

- Маю ще декілька запитань до вас, як до заступника голови парламентської фракції БЮТ. По-перше, скажіть, що буде в тому випадку, якщо Юлія Тимошенко втратить можливість балотуватися до Верховної Ради України внаслідок засудження по кримінальній справі? Тільки, будь ласка, відверто: проговорюється такий сценарій у фракції? Яка готується стратегія на такий випадок?

- Так, Янукович дійсно абсолютно чітко розуміє, що йому потрібно знищити політичну силу, яка може організувати опозиційний рух і захистити волевиявлення людей. І в цьому він не оригінальний. Подібні сценарії вже мали місце і в Росії, і в Білорусі. Тобто над Юлією Володимирівною цілком реально нависає загроза. Країна стоїть на грані серйозних потрясінь – фактично, виходу людського незадоволення на вулицю, коли може бути все. Тому терор проти лідера опозиції, підкреслюю – реального, справжнього, самостійного – є небезпечним для влади. На президентських виборах за Юлію Тимошенко без адміністративного ресурсу, без гречки проголосувало майже дванадцять мільйонів українців. Знаючи реальні настрої людей, впевнений, що реакція на цей тиск буде адекватною. Не вистоять ні вартові, ні грати.

- А взагалі списки до Верховної Ради БЮТ уже складає?

- Ні. Була така провокація, подана через засоби масової інформації. Але списки ще не сформовані. На основі аналізу діяльності депутатів в округах і в Верховній Раді будуть прийматися відповідні управлінські рішення.

- А ще БЮТу доведеться переполовинити свій список і тих, хто є більшим фаворитом, залишити в партійній частині, а решту кинути на мажоритарні округи, чи не так? Адже Партія регіонів виступає за повернення до змішаної системи.

- Все це ворожіння на кавовій гущі. Ми не знаємо, чого захоче Янукович. А, може, буде повернена і суто мажоритарна система. Я думаю, йому подобається парламент, який був за часів Кучми. Коли з мажоритарних депутатів завжди формувалась більшість навколо владної вертикалі. Для нього це єдина можливість утримати вплив на парламент. Він чітко розуміє, що при партійній (пропорційній) системі виборів парламент для нього буде втраченим, тому що авторитет Партії регіонів різко знизився, і формування відданої більшості буде дуже проблематичним. Новий закон про вибори до Верховної Ради, що закріпить мажоритарні вибори, є для нього ключовим засобом зберегти владу. Тому наша мета – радикально протидіяти цим намірам. Людям треба замислитись над тим, чи дійсно мажоритарний депутат краще за обраного по партійних списках. Досвід свідчить, що прив’язка роботи депутата до конкретної території не спрацьовує. Запитайте сьогодні мешканців міст, чи знають вони своїх мажоритарних депутатів. Чи покращився їх зв’язок з депутатським корпусом після зміни системи виборів в місцеві ради? І почуєте, що вони не знають депутатів, обраних по округам. Це серйозний крок назад, і якщо ми повернемося до такої системи, то отримаємо Верховну Раду, яка абсолютно не представлятиме інтереси народу.