УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Нерівний шлюб. Картина, написана рейтингами

Нерівний шлюб. Картина, написана рейтингами

День почався майже із сенсації: за три тижні до виборів об’єднана опозиція та УДАР Кличка буцімто дійшли згоди відносно висування спільних кандидатів на мажоритарних округах. Про це повідомило видання "КомерсантЪ" з посиланням на свої джерела. "Обозреватель" спробував зв’язатися з Валентином Наливайченком, а відтак (після телефонічної невдачі) – з помічниками номеру третього у виборчому списку партії УДАР.

Пан Валентин нині перебуває у виборчому турі, знаходиться на Полтавщині, домовитися про інтерв’ю з ним наразі нереально, пояснили "Обозревателю" в штабі кличкістів. Оксана Зінов`єва, керівник прес-служби, пообіцяла, що коментар на дану тему з’явиться на сайті УДАРу. В очікуванні коментаря "Обозреватель" прогулявся місцевою веб-сторінкою і навіть зазирнув одним оком в інтерв’ю Ірини Геращенко під назвою "УДАР – це рятівне коло опозиції".

Переказувати його не будемо щонайменше з двох причин: по-перше, вище наведеними п’ятьма словами все сказано; по-друге, інтерв’ю пані Ірина обіцяла нам самим. На момент підготовки матеріалу вона, щоправда, вельми поспішала. Відчуття, що представники УДАРу не надто прагнуть коментувати погоджені округи, посилилось після спілкуванням з нашим власним джерелом у цій партії, яке дало чітко зрозуміти, що насправді все звсім не так райдужно.

Наш співрозмовник на умовах конфіденційності повідомив наступне. Так, перемовини між УДАРом і об’єднаною опозицією дійсно ведуться (ведуться вони, додамо від себе, ще з січня), але як тільки сторони впритул наближаються до досягнення домовленостей, всю гру псує традиційна українська політична забава – вимірювання, у кого рейтинг довший.

"Якщо комусь і слід знімати кандидатуру, то це представникам "Батьківщини", бо в цьому разі перетікання голосів до УДАРу буде значно потужнішим, ніж якщо зніматиме кандидатуру наш висуванець. Бо у нас не бракує електорату, котрий за жодних умов не голосуватиме за "Батьківщину", – зазначило джерело.

Між тим "крайніми" у цій грі роблять саме кличкістів. "Батьківщина" вимагає собі дві третини округів, УДАРу віддає лише третину", – сказали "Обозревателю". Буквально днями соціолог Ірина Бекешкіна зауважила в інтерв’ю нам, що кожен другий виборець УДАРу негативно ставиться до Тимошенко. За таких розкладів годі й розраховувати, що партія Віталія Кличка свідомо піде на зняття кандидатів на двох третинах округів.

"І у нас є відверто слабкі кандидати, але якщо говорити про Київ, то тут все "фіфті-фіфті"…", – наполягають в УДАРі і не бачать причин ділитися з "Батьківщиною" навіть не по-братськи, а так, як цього хочуть Яценюк з Турчиновим. Між тим, у Києві, де все "фіфті-фіфті", точиться доволі гостра боротьба між представниками союзницького (?) дуумвірату. Кандидати від УДАРу не дуже ладнають з висуванцями "Батьківщини", і навпаки.

Так, у 222-му округу представниця УДАРу Рена Назарова ще донедавно гостро критикувала креатуру "Батьківщини" Дмитра Андрієвського, а у 212-му кандидат-УДАРник Кирило Куликов і по цей день заявляє, що має вищий рейтинг, ніж його суперник від ОО Віталій Ярема. Тому про жодну добровільну відмову від балотування для Куликова мова не йде.

Чи вдасться керівництву УДАРу змусити своїх людей знімати кандидатури у добровільно-примусовому порядку, покаже час. "У них 10 жовтня буде з’їзд, до цього часу треба визначитися", – поділився з "Обозревателем" чужим партійним секретом депутат від "Батьківщини" Володимир Бондаренко. Ми неодмінно побуваємо на цьому з’їзді і з’ясуємо, чи дійсно непогодженими лишилось тільки 40 мажоритарних округів з 225, та якими критеріями послуговуються УДАР і ОО, коли вирішують, що одному з них слід поступитися дорогою іншому.

Раніше Валентин Наливайченко говорив пресі, що в його партії панує досить жорстка дисципліна, і що його колеги неодмінно виконають колегіально прийняті рішення, зокрема, й по мажоритарних округах. Досвід Назарової та Кулікова, здається, спростовує таку непохитну впевненість. Чи захоче Віталій Кличко ставати на шлях Юлії Тимошенко і простувати в авторитарному напрямку – питання відкрите.

Самого Кличка суто по-людськи має чіпляти ще та давнішня безпардонність, з якою до нього звернувся у пріснопам’ятному січні Арсеній Яценюк. Тоді, на День злуки, лідер "Фронту змін" тицьнув знаменитому чемпіону спільну опозиційну декларацію з поблажливо-заохочувальним "Підписуйте!". Навряд чи Віталій Володимирович був у захваті від подібного імперативу, але річ тут навіть не у чиїх-то рефлексіях.

Днями маловідомий Інститут соціологічних та маркетингових досліджень оприлюднив соціологію, згідно з якою УДАР наздоганяє за популярністю ОО "Батьківщина" (14,5% та 15,1% відповідно). Самі УДАРівці оцінюють власні досягнення скромніше, визнаючи, що поступаються об’єднаній опозиції десятьма процентами рейтингу (22,6% та 12%). Проте зерно сумніву у доцільності подальших поступок вже може бути посіяно.

Сторінка сайту УДАРу. Кличкісти визнають, що "Батьківщина" - попереду, але акцентують на тому, що й вони самі не пасуть задніх.

"Ми окремо не фіксуємо факти протистояння саме між УДАРом та "Батьківщиною" на мажоритарних округах", – відповіла на питання "Обозревателя" Ольга Айвазовська, керівник громадянської мережі ОПОРА. Разом із тим і в ЦВК ще немає даних про те, що хтось з висуванців УДАРу відмовився від балотування в ім’я опозиційного побратимства. Схоже, що цим двом політичним силам не вдається ані справжня боротьба – відкрита та чесна, ані щира дружба, здатна на самопожертву.

"Послухаєш наших, то виходить, що УДАР – в шоколаді. Послухаєш "Батьківщину" та її соціологів – в шоколаді якраз вони. А послухаєш кандидатів-самовисуванців, то виходить, що саме вони й "зробили" усіх", – сумно говорять в УДАРі на умовах анонімності. Що ж стосується "Батьківщини", то ця політична сила все ніяк не відійде від стилю спілкування, притаманного їхній лідерці. Бадьоро-пафосного стилю, за яким так мало конкретики.

"Я от щойно, буквально щойно, мав розмову з чоловіком з оточення Віталія Володимировича, і він підтвердив, що ініціатива (стосовно розподілу округів) походить саме від кличкістів", – радісно віщав в інтерв’ю "Обозревателю" бютівець Володимир Бондаренко. А потім перейшов на свій виборчий округ: "Я тут працюю на Борщагівці, в своїх силах впевнений, але чекаю на рішення партії", – додав він.

На уточнююче питання, чи зніме свою кандидатуру його опонент по 219-му округу, "кличкіст" Сергій Федорченко, депутат відповів так: "Зніме чи не зніме – я цього не знаю. Це буде їхнє рішення. Я йду собі своїм шляхом і не збираюсь з нього сходити, тим паче, що більшість соціологічних служб визнають лідером округу саме мене".

А от ремарка стосовно того, що представники УДАРу говорять геть протилежне – і щодо рейтингів, і щодо доцільності "дарування" округів "Батьківщини", Бондаренка вже, здається, роздратувала. "Я вам переповів розмову, яку сам мав. Мабуть, та людина, з якою я говорив, не хотіла, аби я називав її прізвище. Але мені було сказано саме так", – підвів риску Бондаренко.

Словом, враження таке, що кожна з пошлюблених сторін нарікає на мезальянс і ніяк не хоче йти на такі необхідні в родині поступки. Старий сюжет про нерівний шлюб, розказаний на новий лад, не став від цього веселішим. Втім, це ще не кінець історії. Кінець буде 28 жовтня. Яким саме він буде, поки що залежить від усіх сторін процесу. Від них не залежить тільки час – його з кожним днем стає дедалі менше і менше…