Дорожній знак: час рушати в Європу

Україна. Дороги

Прийняв участь у Саміті спікерів парламентів Центральної та Східної Європи, який відбувся у Варшаві. І став свідком того, як європейська спільнота на будь-якому рівні – включаючи найвищий – піклується про власні комфорт та безпеку. В усіх сферах життя.

Ми ж, хто десятиріччями губили колеса на пострадянських розбитих шляхах та "милувались" обшарпаними павільйонами приміських зупинок повз них, - отримавши право на безвізове пересування країнами ЄС, такий собі квиток в європейське сьогодення, - раптом опинились перед фактом: ми просто зобов’язані перемкнути власну свідомість та налаштуватись на європейські порядки. Зволікати не можна.

Це означає: дороги – як на прикордонній території, так і по всій країні - мають бути досконалими. Прикордонна та й взагалі – вся транспортна інфраструктура по країні повинна бути новою, зручною, комфортною. Пасажирських маршрутів має бути вдосталь (хай то авіаційних, залізничних чи морських). Ціни на квитки повинні бути доступними. А кількість пунктів пропуску має бути саме такою, щоб не виникало черг чи ще якихось незручностей. І поки все це не стане реальністю, Європа буде від України далеко – які б безвізи для нас не запроваджували.

Видео дня

На Саміті у Варшаві чимало говорилося про інфраструктуру країн Європи. Про те, що від неї залежить в тому числі й безпека європейців. Це, до речі, чи не перший захід такого високого рівня, де інфраструктурі приділялось чимало уваги. Бо вона в Європі не може відбудовуватись та існувати в одній якійсь окремо взятій країні. Це єдиний організм, пронизаний спільною кровоносною системою шляхів, транспортних коридорів, портів, вокзалів, станцій. І живе він за єдиними правилами гри, бо має спільну стратегію розвитку.

І коли вже Україна почала інтегруватися, вона так само має дбати про розбудову своїх доріг та вокзалів. Бо вони тепер не тільки українські – вони повинні стати європейськими.  Маю зазначити – в нас вірять.

І це треба використовувати. Європу треба привчити, що ми цікаві для неї. Що без нас вона не існуватиме.

Ми готові до реалізації потужних інфраструктурних проектів, до побудови безпечного та комфортного європейського середовища: з доступними та зручними магістралями, пунктами пропуску тощо.

На Саміті не один раз піднімав питання щодо таких спільних проектів. Як вони працюють на практиці, яскраво показав минулорічний досвід, коли ми наприкінці року пустили подовжений маршрут Інтерсіті+ з Києва до Перемишля. Маршрут користується стабільним попитом. Перевезли вже понад 25 тисяч пасажирів. За неповні півроку.

Такі маршрути потрібно відкривати надалі. Перспективний напрямок з Польщею: Хелм. "Укрзалізниця" прогнозує: перший поїзд "Інтерсіті +" на Хелм може вирушити вже 12 червня.

Це свого роду підготовчий етап до амбітного проекту "Київ-Варшава-Париж". Маршрути на Польщу дозволять заміряти зацікавленість пасажирів, потенційний пасажиропотік.

Мій колега – голова комісії інфраструктури сейму Республіки Польща – Богдан Жонця, з яким мав окрему зустріч, палко запевняє: з їх боку буде тільки підтримка. Бо поляки так саме зацікавлені у більш тісному сполученні між нами.

Отже, у нас вже чимало робиться. Маю підкреслити – не без підтримки європейської спільноти. Як голова профільного Комітету парламенту з питань транспорту вже маю, про що розповісти. У тому числі – закордонним колегам.

Приклади? Ось вам. Завдяки тому, що минулого року парламент ратифікував Договір між Урядом України та Урядом Польщі про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги на суму 100 млн євро. Це дозволило "Укравтодору" цього року запланувати 47 млн грн. на розбудову прикордонної дорожньої інфраструктури. Державна прикордонна служба модернізує автоматизовані системи прикордонного контролю – має майже 5 млн грн.

А Державна фіскальна служба спрямує 17,3 млн грн. на розбудову тієї ж таки прикордонної інфраструктури та облаштування пунктів пропуску. Це немало.

Або ще. Нинішнього року розпочато підготовку проекту спорудження Північної об’їзної дороги Львова, яка дозволить зекономити купу часу й грошей: кожна поїздка до Польщі стане коротшою на 50-60 хвилин. Протяжність магістралі – 22 км проти 45 км, яку має нинішній південний об’їзд.

Цей північний  об’їзд стане частиною транснаціонального коридору GO Highway, який поєднає українські чорноморські порти Великої Одеси та Миколаєва з польськими портами на Балтійському морі у Гданську та Гдині.

Розбудовується прикордонна дорожня інфраструктура й на кордоні з Угорщиною. Нинішнього року на ці цілі планується спрямувати 100 млн грн. – завдяки отриманому кредиту від Уряду Угорщини. Планується капремонт декількох автошляхів – в тому числі –  міжнародного рівня. Крім того,  "Укравтодором" розпочато проектування автомобільної дороги на кордоні із Угорщиною зі створенням нового КПП. Нова автострада стане головним автомобільним коридором між Україною та Угорщиною. У такий спосіб не тільки буде вирішено багаторічну проблему сполучення між Україною та Угорщиною – це значно спростить транспортне сполучення між нашою країною та Європою.

Це все – реальні приклади розбудови Карпатського регіону. На новий рівень його має підняти транснаціональний проектVIA-Карпатія, який поєднає собою 9 європейських країн та дозволить з єднати північ Європи з портами на її півдні. Україна просто зобов’язана взяти якнайактивнішу участь у проекті. Бо у нас ключовий козир – унікальне геополітичне розташування, яке дозволяє бути найзручнішою транзитною державою континенту.

Ми дійсно зрушили з місця. Й Європа це бачить. Тепер головне – не загальмувати. Забути про пусті балачки та нездійсненні обіцянки, а просто взятись до роботи. Провести інвентаризацію шляхів, створити нормативну базу для того, аби могли працювати вже прийняті закони. Запустити механізм. І - зростися з європейським організмом. Якнайшвидше. Не за роки  – за місяці. Іншого шансу в нас не буде.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.