newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Оксана Забужко
Оксана Забужко
Украинская писательница и поэтесса

Блог | Ты видишь: наши идут. Это флаг наш!

Ты видишь: наши идут. Это флаг наш!

Давно хотела спросить: киевляне 50+, а вы все помните, как в 1972-м, сразу после замены Шелеста на Щербицкого, желто-синие трамваи нашего детства буквально за месяц было перерисованы – на желто-красные?

Ты видишь: наши идут. Это флаг наш!

Тогда это казалось дикостью и с непривычки резало глаз. Тогда мне объяснили папа-мама, что это "война с цветами нашего флага" (а в 1970-е и девушек за желто-синие блузку-юбку милиция могла остановить, именно так моя подружка-еврейка получила первый урок "политграмоты"!) – в "старых", желто-синих красках были оставленны из всего общ. транспорта только ментовские воронки ("чтобы неприятные ассоциации вызвало сочетание цветов", объяснили мне взрослые азы гэбэшной психологической пропаганды).

Видео дня

Далее текст на языке оригинала.

У 1989-му, коли вже студенти їздили влітку "в народ", в т.ч. з Рухівськими газетками, десь на Полтавщині їх перепинили менти (була вказівка). І спитали по-змовницьки: хлопці, а жовто-блакитний прапор у вас є? – Є, – не приховували хлопці, – в рюкзаку. – А дайте хоч глянуть, – зніяковіло попросили менти, – який він?.. І стояли, мацали тканину й чудувалися: ти ба, і нічого страшного, прапор як прапор... (історія тоді ж була й задокументована, в одній із тих самих газеток)

Так відбувається "відчаклування" "проклятого" символа – блискавично, мов знімаються вроки чи пристріт: весь брехливий "наговір" лускає, як мильна бульбашка, і от уже прапори, вперше вивішені 1 грудня 1991 р. як державні, – виглядають, за загальним визнанням, "веселенько"...

А потім починається об'єднання під ними "своїх".

А потім упізнаєш чужих, навіть перебраних в укр. форму, – по тому, як злобно, що твої треновані пси, вони рвуть їх з машин на Майдані.

А потім, стоячи на тротуарі, зі сльозами в горлі дивишся на колону вояків – і згадуєш, що це першим сказав був ще Антонич, і точніше цього почуття – не окреслити:

Ти бачиш: наші йдуть,

Це прапор наш! (с)

З Днем Прапора, українці!

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...