У Києві обмежуються права та свободи неповнолітніх

235
У Києві обмежуються права та свободи неповнолітніх

Прокуратурою міста Києва впродовж першого півріччя поточного року особливу увагу приділено питанням додержання вимог законодавства щодо захисту прав і свобод неповнолітніх.

Органами прокуратури столиці проведено перевірки у галузі освіти, охорони життя та здоров’я дітей, забезпечення їхніх соціальних прав, дотримання законодавства про захист майнових і житлових прав неповнолітніх тощо.

Про позитивні напрацювання в цьому напрямку свідчать статистичні дані. Уже за шість місяців 2008 року порушено 38 кримінальних справ. За підсумками перевірок внесено 311 документів прокурорського реагування, притягнуто до відповідальності 343 особи, відшкодовано понад 1 млн. грн. збитків, поновлено права 1210  дітей. Ці показники значно вищі, ніж за аналогічний період минулого року.

Зокрема, із залученням спеціалістів контролюючих органів було перевірено дитячі позашкільні заклади столиці та виявлено факти використання їхніх приміщень не за призначенням, передачі їх в оренду підприємцям без рішень районних рад чи укладання договорів. Винних за це осіб притягнуто до відповідальності.

Як засвідчили прокурорські перевірки, найчастіше порушуються права неповнолітніх на житло та майно. Так, прокуратурою столиці порушено кримінальну справу за фактом незаконного відчуження житла, частина якого на праві власності належала неповнолітній. Після продажу квартири опікун не лише не придбав їй відповідного житла, а й не повернув за нього гроші, внаслідок чого дитина залишилася без помешкання. На жаль, такі випадки непоодинокі.

Не оминула уваги прокуратури проблема захисту прав дітей-інвалідів. Встановлені факти безпідставної не виплати вихованцям дитячих будинків-інтернатів столиці соціальних пенсій, порушення житлових і майнових прав дітей-інвалідів під час влаштування їх до державних інтернатних закладів. Прокуратурою опротестовані розпорядженнях районних адміністрацій столиці, в яких були відсутні зобов’язання щодо забезпечення дітей-інвалідів житлом після повернення їх з інтернатів.

Окрім цього, з ініціативи прокуратури столиці з метою попередження випадків травматизму та недопущення введення в експлуатацію об’єктів, що перебувають в неналежному технічному стані, контролюючими органами перевірялися атракціони в парках відпочинку. У результаті виявлених порушень заборонено експлуатацію 35 одиниць атракціонної техніки, до відповідальності притягнуто дванадцять осіб, а семеро – відсторонено від роботи.

Під час перевірок дитячих закладів громадського харчування та продукції для дітей, що реалізується в мережі роздрібної торгівлі, встановлено чимало порушень санітарних норм, насамперед – термінів реалізації продуктів, температурного режиму їх зберігання тощо. У закладах працювали особи без медичних книжок, які за результатами перевірки відсторонені від виконання обов’язків. Тимчасово заборонено роботу дитячого кафе – надзвичайно популярного серед киян і розрахованого для дітей до семи років, в якому впродовж кількох років не погоджувався з СЕС асортимент виготовленої та реалізованої продукції.

Органами прокуратури міста Києва впродовж першого півріччя поточного року за неналежне виконання батьками своїх обов’язків щодо забезпечення необхідного життєвого рівня дітей порушено 11 кримінальних справ. Як приклад, матір трьох малолітніх дітей (віком від 2 до 6 років) постійно зловживала алкогольними напоями, не піклувалася про здоров’я діток, не забезпечувала відповідного харчування та лікування, внаслідок чого найменший син помер від набутих захворювань. На даний час вирішується питання про позбавлення батьківських прав горе-матері, а інші діти тим часом знаходиться у притулку.

 Необхідно зазначити, що в 2008 році спостерігається тенденція до зменшення злочинності серед неповнолітніх. Однак викликає стурбованість ріст злочинів, скоєних підлітками у стані алкогольного сп’яніння та пов’язаних з наркотиками. Про це "КИЯНАМ" повідомили у прес-службі прокуратури міста Києва.