newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

У Києві жорстоко обманювали інвалідів

225
У Києві жорстоко обманювали інвалідів

За даними Пенсійного фонду в Києві проживає майже 133 тис. інвалідів, з них працюючих – 29 тис. і 7,5 тис. дітей-інвалідів. Такі дані були оприлюднені під час засідання колегії прокуратури столиці, у роботі якої взяли участь працівники прокуратури, представники правоохоронних органів та державних органів влади.

Видео дня

Прокурор міста Євген Блажівський наголосив, що соціальний захист інвалідів – одне з найболючих питань сьогодення.

– Фізично здоровій людині не завжди вдається отримати соціальні блага, а інвалідам – тим більше. Тому ми повинні повернутися обличчям до потреб людей цієї категорії, прислухатися до них і використати всі надані законом повноваження для вирішення їхніх проблем, – підкреслив Євген Миколайович.

Упродовж 2007-2008 років органами прокуратури міста порушено 19 кримінальних справ у сфері захисту прав інвалідів, до відповідальності притягнуті 32 посадовці. За втручання прокуратури до бюджету надійшло понад 600 тис. грн., стягнутих з підприємств, які відмовили у робочих місцях для людей зазначеної категорії. Нинішнього році прокуратурою столиці до суду пред’явлено позови на суму понад 1,7 млн. грн. в інтересах Фонду соціального захисту інвалідів.

Перевірки показали, що особливу категорію серед інвалідів становлять громадяни з психічними захворюваннями та визнані в судовому порядку недієздатними. Для них не завжди створюються необхідні безпечні умови проживання, порушуються житлові права. Прикладом цього є порушена кримінальна справа прокуратурою Святошинського району за фактом підроблення документа та шахрайства під час укладення договору купівлі-продажу квартири недієздатного громадянина.

Трапляється чимало випадків, коли працівники ЖЕО у довідках про склад сім’ї та реєстрацію не зазначають осіб, влаштованих до інтернативних закладів, і, як наслідок, – інваліди позбавляються права власності на житло, що перебуває в їхньому користуванні. За даними фактами порушено 7 кримінальних справ, з яких 4 розглянуті судом з доведенням вини підсудних.

Учасники колегії обговорювали такі проблемні питання у житті інвалідів, зокрема безперешкодний доступ до об`єктів житлового та громадського призначення. Сьогодні особи з фізичними вадами не мають можливості з’їхати у візку чи піднятись у ліфті, подолати вузькі проходи в дверях тощо. Їм часто важко перетнути без сторонньої допомоги вулицю, їздити в міському транспорті, відвідувати культурно-розважальні заклади або офіційні установи. Навіть у новозбудованих будинках забувають про потреби людей цієї категорії. Так, впродовж поточного року в експлуатацію прийнято близько двох сотень будівель, при цьому органами соціального захисту надано лише 47 погоджень щодо наявності в них відповідних пристосувань для інвалідів.

Київською міською державною адміністрацією затверджено програму “Безбар`єрне середовище”, спрямовану на поступове формування умов для вільного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об`єктів житлового та громадського призначення. Однак, на думку інвалідів, її виконання залишається лише на папері.

У сучасному середовищі виникає складність у створенні для громадян з фізичними вадами відповідних робочих місць з гідною заробітною платнею. Виявлено факти, коли підприємства, порушуючи чинне законодавство, спрямовують цільові кошти на фінансування потреб, не пов`язаних зі створенням робочих місць для осіб цієї категорії. Прокуратурою Подільського району порушено кримінальну справу щодо посадовців, які внесли до списку працюючих інвалідів особу, що перебувала на лікуванні у міській психоневрологічній лікарні.

Виявлені порушення в діяльності органів опіки і піклування, які мають захищати особисті та майнові права інвалідів. На жаль, досить часто ці органи надають дозволи опікунам на вчинення різного роду правочинів з майном підопічних без вивчення особових справ недієздатних громадян, не враховуючи доцільність та законність укладення таких договорів. Як приклад, від імені двох недієздатних громадян, які знаходяться в інтернатах на повному державному забезпеченні, були укладені договори довічного утримання, за якими вони втратили право власності на житло. У зв`язку з цим прокуратурою Святошинського району пред`явлено позови до суду стосовно розірвання цих договорів. За результатами розгляду інвалідам повернуто належні їм помешкання.

Прокуратурою міста Києва проведено перевірку з приводу надання інвалідам автомобілів як гуманітарної допомоги. Проте неузгодженість дій Головного управлінням соціального захисту населення та Управління державної автоінспекції призводить до зловживань під час видачі транспортних засобів.

На засіданні колегії йшлося і про неналежне медичне обслуговування інвалідів та пільгове одержання ними лікарських препаратів. Так, у Ново-Білицькому психоневрологічному інтернаті використовувалися лікарські засоби, термін придатності яких закінчився ще три роки тому.

За підсумками колегії прокуратура міста Києва зобов’язала контролюючі органи, органи місцевої влади та внутрішніх справ посилити контроль за додержанням прав інвалідів. Про це " КИЯНАМ" повідомили у прес-служба прокуратури міста Києва.