Виталий Шапран
Виталий Шапран
Член Украинского общества финансовых аналитиков

Блог | Чому НБУ підвищив облікову ставку

Чому НБУ підвищив облікову ставку

По підвищенню облікової ставки цілком очікуване рішення. Нагадаю, що ще місяць тому писав про розходження цін – зростання цін на енергетичний імпорт, та зниження цін на ЗРС та сталь. С тих пір ситуація не змінилась, і літо 2018 по зовнішній торгівлі буде гіршим за літо 2017 року (наводжу графіки піврічна динаміка цін на ЗРС та нафту).

Видео дня

Плюс фактор зростання ставки ФРС та відплив капіталу із ринків що розвиваються. Плюс невизначеність із МВФ та вибори. Я бачу, що декого бентежить посилання на офіційній сторінці НБУ на фактор інфляції при нульовій інфляції у червні. По-перше, літо це завжди сезонне зниження інфляції, по-друге ставка як монетарний інструмент діє не відразу і по-третє, 17,5% так далекі від ринкових ставок за кредитами (особливо споживчими), що якісь +0,5 в.п. ніякого впливу на кредитну активність мати не будуть.

Додам ще, що більшість банків мають надлишкову ліквідність, яку вони ще не встигли переробити у кредити і яка їм дісталась за 8-14% річних з ринку. А от якщо б НБУ ставку не збільшував із початку року, а навпаки зменшував, то курс вже зараз був би біля 30,0, а дешевих кредитів так би і не було. Звісно зростання ставки для економіки це недобре, але така динаміка є об’єктивною, бо вона віддзеркалює події на зовнішніх ринках у світлі наростання ймовірності глобальної кризи ну і трошки б’є по бажанням політиків у передвиборчий період.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...