Про людей і недолюдків

Про людей і недолюдків

Пам"яті Яна Палаха.

21 серпня 1968 року війська країн-учасниць Варшавського договору (за винятком Румунії) вдерлися на територію Чехословаччини, щоб придушити "Празьку весну" - спробу лібералізації та демократизації соціалістичного ладу, що означала відхилення від совєтської суспільно-політичної моделі. Спроба ця в підсумку зазнала поразки, норовливу Чехословаччину знову загнали до московської стайні, але протестні настрої притлумити вдалося нескоро.

Видео дня

Численні акції непокори сколихнули країну, особливо молодь. У студентських страйках проти окупантів брав участь і вихованець філософського факультету Карлового університету Ян Палах. А 16 січня 1969року - як останній аргумент - можливо, згадавши спаленого на вогнищі за свої переконання теж колись студента Карлового університету й свого тезка Яна Гуса - Палах вчинив акт самоспалення на Вацлавській площі, в самому центрі Праги. Через три дні Ян Палах помер у лікарні, а його похорон 25 січня 1969 року перетворився на ще одну акцію спротиву.

Ян Палах народився 11 серпня 1948 року. Тоді, в 1968, йому щойно виповнилося двадцять років, нині могло б бути сімдесят. А ще нині в Празі на його честь встановлені пам"ятник і меморіальна дошка, ім"я Палаха присвоєно одній з центральних площ чеської столиці.

Про людей і недолюдків

Важко уявити Яна Палаха сімдесятирічним. Але ще важче уявити, як, з яким обличчям проходить повз меморіал Палаха його ровесник, теж народжений у 1948 році сенатор чеського парламенту Ян Доубрава, який встигнув "засвітитися" як "спостерігач" на псевдовиборах в ОРДЛО, а нещодавно - вже вкотре - відвідав анексований Крим разом із депутатом Європарламенту, представником компартії Чехії та Моравії(!) Яромиром Коглічком.

Пояснення тут може бути лише одне. Обидва згадані персонажі належать до щедро підгодованих Росією лівацьких сил. А як любив повторювати ще в 70-80 роки минулого століття один мій знайомий лікар, "вилікувати можна від усього, крім комунізму".

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.