УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Игорь Семиволос
Игорь Семиволос
Директор Центра ближневосточных исследований

Блог | Йде жорстока боротьба

Доха

Звісно звинувачення у тероризмі – формальний привід. Протиріччя накопичувалися тривалий час і пов’язані з тим, що Катар та Саудівська Аравія конкурували за вплив. І якщо Саудівська Аравія традиційно вважала себе країною, яка впливає на політичні та інші процеси, оскільки по суті є центром мусульманського світу, а на її території зосереджені ключові мусульманські святині, то Катар – країна, що заявила про свої лідерські амбіції років з 10 тому. Це була спроба перетворитися на світовий хаб, який значною мірою впливає на політичні процеси, - пише Ігор Семиволос для НВ. - Спроба виявилася вдалою, Катар домігся свого, але автоматично отримав клієнтуру у вигляді різних політичних сил, що орієнтувалися на цю країну та асоціювали з нею свій порядок денний. Так сталося, що брати-мусульмани як політсила стали реципієнтом Катара і мало не головним бенефіціаром Арабської весни. Катар вклав в цей рух великі ресурси і нажив собі ворогів після того, як в деяких країнах цей рух заборонили.

Тригером стала інформація про таємні зустрічі з представниками іранської сторони. І хоча вона може бути фейковою, є інші дані, мовляв, Катар був змушений заплатити мільярд за заручників. Гроші нібито пішли шиїтам, можливо ІД, а це вже дає підстави звинувачувати країну у фінансуванні тероризму. І все відбувається на тлі візиту Трампа.

У даному випадку Саудівська Аравія відіграла одну з ключових ролей. Перша реакція – закриття корпунктів Al Jazeera – призведе до обмеження впливу Катара на інформаційне поле арабських країн. Водночас блокада вже стала частиною глобального сунітського протистояння, тому що у відповідь Іран запропонував постачання продовольства. І глобальний наслідок – послаблення сунітської коаліції в рамках того ж глобального протистояння. Замість того, щоб тримати ситуацію під контролем і продовжувати дискусію щодо повоєнного облаштування Близького Сходу, сторони пішли на доволі жорсткий крок, який, як і висловило міністерство закордонних справ Катара в офіційному комюніке, виглядає незрозумілим і неадекватним.

Читайте: Поставить на место

Чутки про відносини між Катаром та Іраном перебільшені. Насправді те, як все подається, нагадує більше інформаційний вкид, що зручно переводить стрілки на когось іншого і звинувачує Катар у своїх промахах.

Взагалі для Катара амбіційний проект перетворення себе на світовий хаб опинився тепер перед загрозою. Це буде сильним ударом по амбіціям. І тут важко прогнозувати, наскільки емір і керівництво готові протистояти цьому тиску, і що вони можуть запропонувати у серйозній політичній та економічній блокаді.

Одна очевидна умова, за якої може припинитися блокада: якщо коаліція цих країн дотисне Катар та змусить його прийняти правила гри. У першу чергу це означає відмову від власного амбітного проекту. Так, у цей проект багато інвестовано, але у рамках жорсткої скоординованої політики, таке можливо. Хоча я не дуже вірю в здатність цих країн проводити таку політику. Здається, що ситуація триватиме доти, доки Саудівська Аравія тиснутиме та платитиме. Але тільки-но це припиниться, то і вся скоординована політика розвалиться. Отже, Катар має протриматися певний час, якщо він готовий прийняти виклик.

Читайте: Москвой "засмердело" еще в одном месте

У цьому сенсі важлива роль Туреччини. Вона виступає союзником Катара, але водночас має більше можливостей модерувати процес. Це, у свою чергу, може стати ще однією спробою Ердогана і турків вийти на Близький Схід та спробувати зіграти роль медіатора. Це хороший хід і судячи з тих сигналів, які надходять, Туреччина проробляє такий варіант. Я не певен, що вся ця конструкція може спрацювати, оскільки залишаються побоювання перед турецькою експансією, але водночас турки є партнерами зокрема і Саудівської Аравії, і все це дає шанси Анкарі стати посередником у конфлікті. І тоді у турків з’являються нові пікантні можливості

Але конфлікт може закінчитися нічим. Протиріччя існують давно. Еміра, що створив цей проект, вже усунули від влади, але цього виявилося замало. Тепер йде жорсткіша спроба. Звісно, ніхто не захоплюватиме країну, не здійснюватиме збройних нападів, все буде відбуватися у вигляді таких нападів, вже традиційних у нашому світі, який переймається тероризмом.

Читайте: Динозаври "совка" приречені на вимирання

Закриття Al Jazeera – один із ключових моментів. Тому що коли цей амбіційний проект починався, на Al Jazeera покладалися величезні надії. Тому що створити проект арабського ВВС, який мав би величезний ринок, аудиторію та вплив – це був дуже амбітний проект. Не дарма одна з перших реакцій – закриття корпунктів Al Jazeera. Зрозуміло, що кінцева мета – припинення діяльності Al Jazeera як інструменту впливу Катару. Як би там не було, специфіка Al Jazeera така, що можна говорити про кого завгодно та як завгодно, лише не про Катар. І, звісно, це всіх дратує. У цьому світі дуже популярні теорії змов, тому всі вбачають катарську змову проти інших режимів, які дуже занепокоєні революційними змінами та вважають Катар провайдером цих революцій. Чи готовий Катар на це піти залежатиме від того, наскільки він готовий відмовитися від тієї ролі, яку вибудував останні 10-15 років. Якщо готовий погодитися з усіма вимогами Саудівської Аравії – то так. Але якщо й надалі проводитиме політику, що перетворює країну на центр впливу, то ні. Тоді конфлікт триватиме аж допоки не скинуть еміра, щоб поставити такого, який погодиться на умови. Не варто відкидати і такий варіант.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...