УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Право на зброю

1,7 т.
Право на зброю

Дискусія в Сполучених Штатах щодо введення більш суворого контролю над обігом вогнепальної зброї нагадує суперечку глухого зі сліпим. Глухим у даному випадку виступають затяті захисники другої поправки Конституції США, яка гарантує право кожного американця на володіння зброєю. При масштабній фінансовій підтримці збройного лоббі вони перетворили ухвалену ще 1791 року поправку на "священну корову", будь-які спроби обмежити її застосування сприймаються не інакше як атака на основи американської демократії. Відстоюючи право мати вдома військовий арсенал, вони не бажають навіть чути про жахливу статистику вбивств у Штатах. У масових розстрілах вони готові звинувачувати жорстокі відеоігри, проблеми у сфері охорони здоров’я, брак збройної охорони у школах, однак відмовляються навіть обговорювати, наскільки легко у США психічно хвора людина може придбати автомат. В свою чергу їхні опоненти з демократичного табору як "сліпі" не помічають справжньої причини, чому частина американців витупає категорично проти контролю федерального уряду над зброєю.

Видео дня

Здавалось, після кривавих трагедій, які минулого року шокували американське суспільство, пропозиція президента Барака Обами перевіряти психічне здоров’я та біографію кожного покупця зброї буде підтримана. Однак для частини американців право на зброю – це не привілегія за "хорошу поведінку", це конституційне право. Таку ж жорстку протидію викликала пропозиція Білого дому заборонити використання наступальної стрілецької зброї і обмежити ємності магазинів автоматичної зброї. Ряд видних конгресменів висловились проти ініціатив Обами ще до його офіційної заяви з цього приводу. І йдеться не лише про республіканців, навіть частина демократів висловлюють сумніви, що контроль над зброєю є дієвим засобом протидії насильству. Спостерігачі пояснюють це "культурою зброї" у США (яка у деяких штатах набуває рис манії) та впливом Національної збройної асоціації, яка готова витрачати мільйони для того, щоб назавжди поховати ініціативи Обами. Але якби справа була лише у збитках продавців зброї, то досягти компроміс Білому дому та Конгресу було б набагато легше.

Останні соцопитування свідчать, що більшість американців загалом виступають за введення більш жорсткого контролю над зброєю. За даними агентства Gullup, 53% американців підтримують пропозиції Обами, проти висловились – 41%. У партійному зрізі ситуація виглядає так: серед демократів 82% "за" (15% "проти"), серед республіканців 22% "за" (72% "проти"). Якщо поглянути на соціальне походження респондентів, то вимальовується ще більш цікава картина. За обмеження володіння зброєю виступають, в основному, жінки, молодь, меншини та особи з вищою освітою; серед палких захисників другої поправки – білі, чоловіки та особи без вищої освіти. Нічого не нагадує? Водорозділ у питанні зброї майже співпадає з електоральними вподобаннями на останніх президентських виборах в США.

Національні трагедії не об’єднали, а розділили Америку. Поки одна частина американців закликає обмежити продаж зброї, інша - масово озброюватись. В той час як штат Нью-Йорк приймає закон для посилення контролю над обігом зброї, в Огайо, Техасі і Юті вчителів вчать стріляти, а в школи наймають озброєну охорону. Як заявив віце-президент Національної збройної асоціації Вейн ЛаП’єр, "єдине, що може зупинити поганого хлопця з пістолетом, це хороший хлопець з пістолетом". І це не просто риторика, це переконання частини американців. Лише за кілька останніх місяців чисельність асоціації зросла на 250 тис. чоловік і вже перевищує 4 мільйони осіб. Тільки один нюанс: денверському стрілку знадобилось менше хвилини, щоб застрелити 12 та поранити 58 осіб у переповненому кінотеатрі. Чи встиг би хтось з жертв за цей час скористатись власним пістолетом?

І тут ми підходимо до головного. Частина консервативних американців розглядає плани федерального уряду провести реформу у сфері торгівлі зброєю як зазіхання на їхні конституційні свободи. Страшилки виборчого періоду про соціаліста Обаму, який хоче знищити американську демократію, тепер набули реального втілення. Тому всі запевнення Білого дому, що ніхто не збирається скасовувати другу поправку, та заклики подумати про безпеку дітей проходять повз вуха. Як заявив конгресмен з Техасу в ефірі CNN: "Наші права йдуть не від Конгрессу, а від Бога". А боротись зі злочинністю він порадив традиційними методами. Хоча що спільного мають масові вбивства божевільних смертників з традиційною злочинністю?

Надзвичайно показовою у цьому плані є дискусія, яка розгорнулась в ефірі CNN між британським журналістом Пірсом Морганом та відомим в США радіоведучим Алексом Джонсом. Перший намагався з допомогою статистики довести, що легкий доступ до зброї веде до росту злочинності. А його опонент вперто стверджував, що більше зброї - це менше злочинів. У запалі суперечки Джонсон заявив: "Не можна забороняти залізні стрижні. Зброя – це залізні стрижні. Це робили тирани. Гітлер забрав зброю, Сталін, Мао, Фідель Кастор, Уго Чавес… і я вам скажу, якщо ви спробуєте забрати у нас нашу зброю, повториться 1776 рік (початок американської війни за незалежність. – Ред.). Не має значення, скільки дурнів будуть просити вас забрати у них їхню зброю. Ми не відмовимось від неї".

Зброя Джонсону потрібна, щоб захищатись від тиранів, корпорацій та мега-банків, які керують планетою.

Яка іронія, у найбільшій демократії світу частина населення не довіряє федеральному уряду, більше того боїться його та вважає своїм ворогом.