Єдиний шанс Фуркада: чим запам’ятались індивідуальні гонки ЧС з біатлону

9,5 т.

Мартен Фуркад виграв індивідуальну гонку на чемпіонаті світу, а його головний опонент Йоганнес Бо на вечірньому нагородженні називав француза не інакше, як небожителем.

У середу "Зюд-Тіроль Арена", точніше французька її частина, співала "Марсельєзу" на честь перемоги свого ідола в індивідуальній гонці на 20 км. Мартен Фуркад, котрий на минулорічному чемпіонаті світу не лишень не здобув золота, а взагалі залишився без будь-якої медалі, цьогоріч повертає собі колишню славу.

Читайте: Фуркад на класі! Чемпіонат світу з біатлону: всі подробиці та результати чоловічої індивідуальної гонки

Коли "старість" постукала в двері

У 2019 році у шведському Остерсунді найкращим результатом для Мартена було п’яте місце у пасьюті. І це після шести світових чемпіонатів, на яких Фуркад брав принаймні одне індивідуальне золото та щонайменше три медалі різного ґатунку. Але сезон 2018-2019 років – чорна смуга видатної кар’єри легендарного біатлоніста, котрий раптово відчув, що не може навіть за титанічних зусиль робити те, що завжди давалося йому з легкістю – перемагати суперників, бавлячись, демонструвати переможні жести після завершальної стрільби або, взагалі, фінішувати спиною.

Мартен Фуркад на фініші

Манери жевжика вилетіли з голови, щойно у двері постукала "старість" – не біологічна, звісно, а спортивна. Мартен зрозумів, що щось іде не так, провів інтенсивну роботу в міжсезоння та в новому сезоні постав іншим. Не таким, як колись, але відчутно сильнішим, ніж торік. І хоч у першій половині сезону Йоганнес так само впевнено обігрував свого старшого опонента, однак Мартен уже не відставав так безнадійно, дихаючи молодому в спину.

І варто було Бо-молодшому взяти паузу на два етапи у зв’язку з народженням первістка, як Фуркад одразу ж цим скористався: виграв усі особисті гонки в Обергофі та Рупольдингу. Щоправда, Йоганнес із тріумфом в "індивідуалці" повернувся у світовий тур у Поклюці, але Мартен, набравши дорогоцінні бали, лідерства в "тоталі" не відпускає.

Читайте: "Пишаюся поверненням": Фуркад прокоментував перемогу на чемпіонаті світу з біатлону

На чемпіонаті світу у француза вже є "золото" й "бронза", у Бо – два "срібла", а між двома гігантами у загальному заліку ще розмістився швидкий та не завжди точний Фійон-Має.

Будь точним, і ти чемпіон!

У середу Фуркад, стартувавши на 24 номери раніше за головного конкурента, чітко закривав усі мішені, демонструючи стабільну швидкість. Бо, показавши найшвидший час на першому колі, припустився одного промаху, а отже, зайняв позицію переслідувача, очікуючи на помилку старшого колеги. І питання "золота" очікувано зависло в повітрі під час завершальної стрільби.

Закривши 19 із 19-ти, Фуркад довше, ніж зазвичай, вицілював останню мішень, але однаково не влучив! І ось тут з’явився шанс для Йоганнеса: закрий усі мішені, і ти знову чемпіон! Однак третій патрон пішов повз і, як наслідок, "золото" втекло від молодшого із двох братів Бо.

Йоганнес Бо

Для Фуркада це "золото" стало 11-м індивідуальним: француз наздогнав свого легендарного попередника Уле-Ейнара Б’єрндалена, від якого свого часу перейняв своєрідну естафету. Майже так само, як Бо зараз перебирає майку лідера у самого Фуркада, який аж ніяк не хоче з тим "бібом" розлучатися. Ще одна перемога на цьому чемпіонаті може вивести Мартена в одноосібні лідери за числом світових титулів. А шанс один: масстарт у неділю.

Сльози Ланді

Особливої уваги вартує "бронза" однолітка Фуркада, 31-річного австрійця Домініка Ландертінгера. Досвідченого Ланді вже списали на пенсію: передсезонна підготовка вийшла хаотичною через численні проблеми зі здоров’ям, чоловік уже було вирішив завершити кар’єру, але останньої миті передумав.

І от – здобув "бронзу"! Після фінішу, у мікст-зоні Домінік сором’язливо витирав сльози – так зворушило його це досягнення. До речі, для австрійця – це третя медаль світових чемпіонатів у кар‘єрі.

Подарували тренеру краватку

Українські біатлоністи не змогли зробити подарунок старшому тренеру Юраю Санітрі, котрому 19 лютого виповнилося 59 років. Себто вони подарували наставнику якийсь презент вранці, але не бажаний успіх. На жаль, кожен із чотирьох наших хлопців припустився чотирьох промахів (от уже якесь зачакловане число для українців на цьому чемпіонаті).

Артем Прима

Найкращий результат показав Сергій Семенов, котрий став 31-им із більш як 5-хвилинним відставанням від чемпіона. Артем Прима, який боровся за потрапляння у масстарт, фінішував 36-им. Останній промах дорого коштував Артему. Навіть три незакриті мішені гарантували б українцеві участь у недільній гонці.

А так він опинився на 31-й позиції і є "першим запасним". Це означає, що виступити у масстарті Артем зможе лише в тому разі, коли хтось зі стартових номерів (від 16-го до 30-го) з якоїсь причини відмовиться або не зможе взяти у ній участь. Відтак маємо лише одного гарантованого учасника завершальних перегонів чемпіонату – Дмитра Підручного, якому вистачило для потрапляння у тридцятку очок, набраних у спринті та пасьюті.

Непереможна Доротея

Днем раніше у жіночій "індивідуалці" друге золото здобула Доротея Вірер, котра на домашньому чемпіонаті демонструє просто феноменальну форму. Доро розпочала 15-кілометрову гонку з промаху на "лежці", потім ще раз промазала у стрільбі стоячи, однак, не піддаючись паніці, спокійно продовжувала торувати шлях до медалі.

Дві наступні стрільби італійка провела чисто, закривши 10 з 10. Відтак на початку завершального кола її перевага над німкенею Ванессою Гінц, яка припустилася одного промаху на останньому вогневому, складала 2.2 секунди. І Доро помчала відстоювати цю перевагу!

Доротея Вірер після перемоги в індивідуалці

Було помітно, що після довгої дистанції робити це Вірер було вкрай складно, а за 300 метрів до фінішу перевага зменшилася до мізерних 1,6 секунди. Однак за несамовитої підтримки рідної публіки, Доротея написала ще одну золоту сторінку в біатлонній історії – зуміла відновити перевагу в дві секунди, вдруге поспіль тріумфально фінішувавши у рідному Антгольці!

До речі, для німкені Гінц здобуте "срібло" є першою медаллю чемпіонатів світу у кар’єрі, чим Ванесса, безсумнівно, може пишатися. Третьою в індивідуальній гонці стала норвежка Марте Олсбю-Ройселанд, яка на цьому мундіалі здобуває нагороду в кожній гонці, три з яких – особисті: у неї уже два "золота" і дві "бронзи". Нагадаємо, що до Антгольца-2020 29-річна спортсменка не виборола жодної індивідуальної медалі чемпіонату світу!

Закляття п’ятої мішені

Українські виступи, на жаль, знову принесли розчарування. Юлія Джима претендувала на медалі чемпіонату та перемогу у загальному заліку Кубка світу з індивідуальних гонок до третьої стрільби, упродовж якої Юля змазала двічі. До речі, малий Кришталевий глобус в "індивідуалці" взяла Ханна Еберг, для якої цей втішний приз із присмаком гіркоти. Шведка припустилася двох промахів і стала четвертою, хоча точно прагнула "золотом" відзначити перемогу в заліку.

Найкращою з наших стала Анастасія Меркушина, котра, попри промах на першому рубежі, зберігала шанси на подіум. Але… знову останній п’ятий (або сумарно двадцятий) постріл, як у Дмитра Підручного в спринті. З двома незакритими мішенями у гонці Настя стала 11-ю, не зумівши потрапити до масстарту. Відтак і у жіночій недільній гонці у нас один представник: і це, як і у чоловіків, капітанка збірної, котра пропускала "індивідуалку" – Олена Підгрушна.

Натомість Меркушина, котра показала найвищу швидкість серед усіх учасників індивідуальної гонки (і це дуже важливо), стартуватиме у четвер в одиночному міксті разом з Дмитром Підручним. Шанси нашого дуету котируються дуже високо, тож тримаймо кулаки. Це медальне мовчання має сьогодні перерватися!

Олександр Гливинський, матеріал підготовлено за сприяння торгової марки PariMatch