Реабілітація енергозалежних
Віртуальний меморіал загиблих борців за українську незалежність: вшануйте Героїв хвилиною вашої уваги!
![Реабілітація енергозалежних](https://cdn.obozrevatel.com/news/img/newspreview-default-thin.jpg?size=1944x924)
Влада почала енергозберігаючу кампанію. Відомства навипередки намагаються продемонструвати свою стурбованість проблемою енергозбереження. Кабмін вимагає від Мінпаливенерго якнайшвидше розробити національну програму заощадження енергоресурсів. Чиновники воліють говорити про енергетичну концепції до 2030-го, яку не можуть доопрацювати вже кілька років поспіль (потреба заощаджувати ресурси виникла в Україні набагато раніше газової суперечки з Москвою). Генпрокуратура активно перевіряє підприємства та установи на предмет раціонального використання енергії та енергоресурсів. Досі подібні перевірки здійснювала Державна інспекція з енергозбереження, щомісяця наповнювала бюджет за рахунок штрафів - 100 тис. грн кожного зимового місяця. Тепер, коли до справи долучаться місцеві прокуратури, кількість оштрафованих підприємств може значно зрости, адже кадровий і адміністративний потенціал прокуратури значно вище, ніж у профільної держінспекції. Вже перші перевірки в Криму виявили у Кримгазу незаконні прибутки в обсязі 200 тис. грн.
Промислові підприємства начебто й готові переходити на енергозберігаючі технології, у всякому разі кілька металургійних комбінатів вже заявили про це. Однак на виконання відповідних програм знадобиться мінімум п'ять років, підрахували в Інституті проблем екології та енергозбереження. Плюс - $ 9 млрд, які потрібні тільки металургії для переходу від мартенівських печей до киснево-конвертерного способу виробництва сталі.
Споживання українською промисловістю енергії у великих обсягах обумовлено історично. Чимало заводів і фабрик спроектовано ще на початку XX століття або за безнадійно застарілими технологіями, або з розрахунку на виконання зухвалих планів перших п'ятирічок. У підсумку склалася ситуація, коли під час СРСР українська промисловість споживала енергії на 25% більше, ніж у середньому по Союзу. Український ВВП вимагає в 3,3 рази більше енергії, ніж ВВП Європи. Навіть Росія зі своєю важкою промисловістю і чималими ресурсами економніше на 8%, а багатий нафтою Казахстан - на 53%. Для незалежної України така спадщина є наднебезпечною, якщо враховувати, що країна забезпечена власними енергоносіями тільки на 29,3%, залишок доводиться імпортувати. За даними Центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова, українська економіка щонайменше ще 20 років залишатиметься енергодефіцитною.
Експерти відзначають, що в України все ж є непогані шанси для реального енергозбереження. За даними Держкомітету з енергозбереження, втрати при виробництві й передачі електроенергії зараз складають 48%. За рахунок зменшення енерговитрат можна суттєво скоротити закупівлю енергоносіїв за кордоном. Згідно з підрахунками Львівського центру енергозбереження та енергоменеджменту, Україна може отримувати 60 млн т умовного палива щорічно за рахунок альтернативної енергетики.
Скажімо, з одного квадратного метра можна отримувати в середньому 500 кВт-год від сонця. Проте енергія з відновлюваних джерел - дороге задоволення. На Заході "альтер-натівщікі" йшли до рентабельності роками: за підтримки держави енергія вітряків і сонячних батарей подешевшала в 10 разів і стала конкурентоспроможною тільки через 20 років після старту перших програм. Зате справжній енергетичний криза експерти передбачають Україні вже через кілька років. Енергокриза може стартувати в 2010 році, коли має розпочатися масове виведення з експлуатації енергоблоків українських АЕС, які відпрацювали своє. Не виключено, що саме тоді Кабмін вкотре попросить Мінпаливенерго якнайшвидше розробити національну програму енергозбереження - до 2040 року.
Дмитро КРАПИВЕНКО, "Контракти"