Раллі у Ялті: затиснувши ремінці

Раллі у Ялті: затиснувши ремінці

"WOG Yalta Rally Fest 2013", який носив статус етапів чемпіонату України та Кубка Європи, таки відбувся. Без не настільки, як зазвичай, строкатої географії учасників, без притаманного їй широкого розмаху і притаманних її натхненнику заяв про "українське Монте-Карло". Так чи інакше, дев’яті за ліком перегони на південному березі Криму стали історією. Річ у тім, що проведення гонки на цей раз залишалося відкритим до останнього. Ідейний натхненник ялтинських перегонів Євген Червоненко нині не лише не займає жодної державної посади, а й не є президентом Федерації автоспорту України. Відповідно, важелі впливу в Євгена Альфредовича нині далеко не ті, які були бодай два роки тому. А значить, доводилося викручуватися.

Не було б щастя...

Може, саме відволікшись від справ державних, Євген Червоненко на дев’ятому році існування "Ялти-раллі" став переможцем змагань сам. Як і наприкінці 80-х, коли він ставав чемпіоном СССР, Євген Альфредович був штурманом в команді Олександра Салюка. Але Салюка-молодшого. Син видатного гонщика радянської епохи нині по праву вважається найсильнішим пілотом України. "Ялту-раллі" він виграє втретє. У 2007-му і 2009-му роках Салюк-молодший тріумфував разом з Адріаном Афтаназівим. Зараз же Олександр разом з Червоненком переміг, виступаючи на Skoda Fabia S2000 за казахстанську команду "Astana European Rally Team". Власне, через те, що найзірковіший екіпаж представляв Казахстан, змагання окрім вище вказаних статусів носили ще й ранг Кубка Президентів України та Казахстану.

Видео дня

Фактично, перемогу Салюк і Червоненко забезпечили собі після першого ж змагального дня. У суботу їхня перевага над поточними лідерами загального заліку чемпіонату України Валерієм Горбанем та Володимиром Корсею, які змагаються на Mini JCW RRC, складала дві хвилини і 40 секунд. Розгубити таку перевагу було складно.

Так воно й сталося. "В Ялту ми їхали, щоб боротися за перемогу, – каже Олександр Салюк. – Добре, що удача і фарт були з нами. Після створеного в перший день відриву в неділю ми могли їхати акуратніше. З поставленим завданням впоралися. А взагалі сама гонка була важкою. В таких умовах добратися до фінішу – вже досягнення. Дуже радий, що Євген Альфредович, який вже стільки років проводить це ралі, нарешті переміг у своїй гонці. Це його дітище".

Сам пан Червоненко після фінішу був надзвичайно емоційним: "Я з Сашком пройшов усе життя. Пригадую ще часи, коли спав на його ліжку, коли з його батьком ми купували перший "Форд". Зараз я дещо довів. Кілька років тому з мене кепкували. Мовляв, що він ходить в гоночному комбінезоні, а сам давно забув, як то ганятися? Ось прийшов час і я знову про себе пригадав, як гонщик. Зазначу, що з Сашком не можна працювати на 90 і навіть на 95 відсотків, можна тільки на 99. Тому я виклався сповна і зараз відчуваю одночасно втому й щастя. При цьому відзначу, що в другий змагальний день ми проїхали відсотків на 60-70 власного потенціалу. Не хочу відчувати себе мачо, але ми дозволили Горбаню виграти два з трьох швидкісних етапів".

"Ми намагалися спокійно завершити гонку, бо понад дві хвилини відіграти складно, – коментує Валерій Горбань. – Зрештою, то, мабуть, добре, що ми не виграли, бо після того, як наш екіпаж став тут другим, інтрига збереглася. Якби ми в Ялті виграли, то достроково стали б чемпіонами. Між нами точиться була серйозна боротьба. На попередньому етапі – "Александров-ралі" в Чернівцях – ми виграли в Салюка всього п’ять секунд".

Тим самим, перемігши в Ялті, Салюк і Червоненко в загальному заліку чемпіонату України наблизилися до Горбаня і Корсі впритул. Долю чемпіонського титулу вирішить заключний етап першості, який відбудеться 18-19 жовтня в Івано-Франківську. Окрім того, Салюк і Червоненко майже забезпечили собі перемогу в загальному заліку Кубка Європи-2013. "Для мене це буде віха, – коментує Олександр Салюк. – Ми майже недосяжні і я дуже щасливий, що маю змогу здобути такий титул".

Чистота виконання

Підсумовуючи "WOG Yalta Rally Fest 2013", Євген Червоненко звернув увагу на цікаву деталь: "У порівнянні з минулими роками дуже виріс інтелект пелотону. Зізнаюся, дуже побоювався, щоб на спецділянці в "Соколиному" у суботу не відбулося масових сходів. Але рівень наших гонщиків зріс дуже серйозно. Якщо в попередні роки в Ялті фінішувало менше половини учасників, то зараз в купі з тими, хто не стартував, можна нарахувати лише 15 екіпажів, які перегонів не завершили. То за умови, що заявилося відразу 60 учасників".

Як прискіпливо працювали ті, кого підводила техніка, вдалося побачити на одній зі спецділянок поблизу знаменитої фороської церкви Воскресіння Христового. В одну мить на узбіччі опинилося відразу два екіпажі. Спершу через проблему з колесом зупинилася Skoda Fabia Олексія Яцюка і Вікторії Ситникової. Поки пілот чинив поломку, юна штурман, як того вимагають правила, зайняла місце за автівкою з таблицею "Ок". Коли автор цих рядків запитав Вікторію, з чим пов’язана зупинка, та віджартувалася: "Газета випала". Поки цей екіпаж ремонтувався, поруч змушений був припаркуватися ще один – ВАЗ 2108 Павла Малова та Олександра Островського. У них проблеми складніші – поломка приводу. Павло і Олександр розуміли, що гонка для них завершена, а тому попрохали, аби не створювати аварійної ситуації, поштовхати машину журналістів і вболівальників, котрих на цій ділянці назбиралося чимало.

Врешті, після майже 15-хвилинного піт-стопу Яцюк і Ситникова змогли повернутися в гонку. Їм аплодували всі присутні. Малов і Островський машину теж завели, але для того, щоб повернутися на ялтинську набережну. Слідом за ними проїхала так звана "мітла" – машина безпеки, яка сигналізує про завершення змагань на цій окремо взятій спецділянці. Через півтори години "мітла мела" уже на плато гори Ай-Петрі. То був фініш дев’ятої "Ялти-раллі".

Реверанс владі та організаційна складова

За словами пана Червоненка, цьогорічний "WOG Yalta Rally Fest 2013" не відбувся б без підтримки наразі головної фігури в Автомобільній федерації нашої держави – її віце-президента Віктора Вікторовича Януковича. "Повинен йому подякувати, – сказав Євген Альфредович. – Янукович-молодший вчинив, як мужик, в останню мить він нас підтримав. Я в декреті від держслужби. Звісно, якщо президент покличе, то прийду назад. Наразі ж можу сказати, що в 2015 році, коли відбудуться вибори президента Автомобільної федерації, використаю весь свій авторитет і вплив, щоб підтримати Януковича. Переконаний, від цього буде плюс для всього автоспорту в Україні".

Зараз же, що то був автомобільний Фестиваль за економ-варіантом, відчули, мабуть, усі до нього причетні. Пан Червоненко, як зазвичай, не поскупився на запрошення зірок естради. Питання лишень у тім, що на відміну від попередніх років, на цей раз бажаючі не тільки послухати, а й побачити Григорія Лепса, Тіну Кароль, Ірину Білик, Бориса Моісеєва мали оплатити вхід під сцену вартістю 250 гривень. При цьому огородження, які раніше були прозорими, на цей раз огорнули банерами. Відповідно "халявним" міг бути виключно звук. За візуальний ефект ялтинці і гості міста платити не поспішали. Тож якщо в п’ятницю та неділю поруч зі сценою меломанів було хоч і не набито, проте доволі багато, то в суботу "фан-зона" зібрала кілька десятків осіб.

Вхід на традиційні "паті" щовечора тепер був виключно платним. За нашою інформацією, гулянка поруч з комфортабельним готелем "Вілла Єлена", де Алла Пугачова знімала номер по 3500 євро, коштувала по 1500 гривень з особи. При цьому бажаючі мали витримувати дрес-код – казковий стиль у п’ятницю і чорно-біле вбрання у суботу.

Найбільше ж контраст між нинішньою "Ялтою-раллі" і попередніми відчули журналісти, для яких організатори традиційно забезпечили прес-тур. Але окрім оплаченої дороги в обидва боки, а також автобусних трансферів до місць змагань і офіційних заходів, в решті моментів представники ЗМІ були кинуті напризволяще. В принципі, нічого страшного тут нема. Український журналіст неперебірливий і навчений виживати. Проблема лишень у тому, що про відсутність звичних для попередніх років сніданків, шведських столів з кавою і чаєм у прес-центрі представники преси і телебачення довідалися безпосередньо на місці події. І виявилися до такого повороту подій не готовими через банальну причину: потрібну при нових умовах суму грошей взяв далеко не кожен. Оскільки Ялта – місто, м’яко кажучи, недешеве, довелося виживати на сухих пайках.

Крім того, нажахали журналістів і умови проживання. Якщо раніше працівників ЗМІ заселяли в готелях "Інтурист" та "Поляна казок", то на цей раз місцем дислокації став санаторій імені Куйбишева. То – типовий заклад совкового типу, де ремонт в останнє робився, за словами працівників гуртожитку, понад 30 років тому. Облуплена штукатурка з павуками і засохлими тарганами в номерах, в які заселяли по три особи, цвіль і протікаючі труби в санвузлах – все це так різко контрастує з величною панорамою на набережну Ялти з коридорного вікна на четвертому поверсі. Знову ж – такими умовами нашого брата ніхто не здивує. Але складно сказати, чи враховував той, хто поселяв пресу, що журналістам ввечері треба ще й працювати? В гуртожитку ж не пахло не те що wi-fi – окремі номери були обладнані лише однією розеткою.

Заключний акорд

На підсумковій прес-конференції Євген Червоненко подякував журналістам за роботу. "Без вашої підтримки нам би нічого не вдалося, – сказав Євген Альфредович. – Ми спільно робимо одну справу. Запрошую вас на традиційний банкет, на якому зможемо поспілкуватися в неформальній атмосфері. Цьогоріч ми вирішили відійти від звичного формату і дозволили спортсменам запрошувати після оплати певної суми своїх друзів. На банкеті на всіх вас чекає багато сюрпризів".

Та головним сюрпризом для журналістів стало те, що їх на місці гулянки... ніхто не чекав. Охоронці спершу взагалі не пропускали представників ЗМІ, а впустивши, дали зрозуміти, що банкет буде специфічним – замовляй і гуляй. Перед таким же фактом були поставлені й спортсмени разом з запрошеними за гроші друзями. Чимало з них залишилися невдоволеними, адже ціни в ресторані на набережній готелю "Інтурист" кусалися. Приміром, келих шампанського коштував 300 гривень. Невже то й був той самий сюрприз? Знову ж – ніхто ні в кого нічого не просив і за язик не тягнув. Не дарма кажуть, що гірка правда краще солодкої брехні. Сподіваємося, через рік "Ялта-раллі" буде і на цей раз організатори врахують недоліки Фестивалю-2013.