УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Блог | Якщо Благовіщення випало в Велику суботу

Якщо Благовіщення випало в Велику суботу

Благовіщення – це велике (двунадесяте) свято Православної Церви, яке встановлено на часть і спомин події благовіщення – візиту архангела Діві Марії, який приніс їй звістку про народження в світ Спасителя, а разом із цим – і момент згоди самої Діви Марії стати стати Матір’ю Божою. Саме в цей день відбулося зачаття Спасителя, а оскільки Різдво Христове завжди святкується в один день – 7 січня, то свято Благовіщення теж має сталу дату – 7 квітня – рівно за 9 місяців перед цим.

Однак, на відміну від дати Різдва, дата Великодня рухома й залежить від багатьох чинників. Вона може бути не раніше 4 квітня. Якщо дата Пасхи припадає на 4, 5 чи 6 квітня, то Благовіщеня випадає на Світлий тиждень, відповідвано – понеділок, вівторок чи середу. Якщо Великдень випадає з 8 до 13 квітня, то свято Благовіщення випадає на Страсний тиждень. Богослужбовою особливістю свята Благовіщення є те, що в той день завжди служиться Божественна літургія, навіть якщо в той день вона не відправляється, наприклад,у Велику П’ятницю.

Читайте: Що вам варто знати про молитву "Отче наш"?

Цього року, 2018, свято Благовіщення співпало з Великою суботою. Містичним, незбагненним чином у богослужінні цього дня поєднуються події, які історично розділяються між собою 33 –ма роками.

Радість здійснення обітниці спасіння роду людською поєднано з "Днем тиші" – Христос розіп’ятий, мертвий знятий із хреста та покладений до гробу, що привалений великим каменем. Його тіла не видно людям, але ми знаємо, що в цей момент Спаситель сходить до пекла, щоб визволити праведників від мук. Ось, як каже церковна пісня (тропар) про цей день “У гробі тілом, у пеклі душею, як Бог, у раю ж з розбійником, і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, Неописанний. Обидві ці події незбагненні людському розуму, але, разом із цим, вони є передвісниками грядущого Воскресіння та спасіння людей.

Піст у Велику суботу та Благовіщення. Суворий чернечий устав наказує вживати того дня овочі, фрукти, каші та хліб. Однак, він забороняє вживання в їжу риби,що є звичним для свята Благовіщення. Також, монаший статут дозволяє вживання невеликої кількості вина. Але це зроблено не для того, щоб "звеселити серце чоловіка", а для того, щоб підтримати та додати сили ченцям, втомлених особливо виснажливими службами страсної седмиці та підкріпити їх нічною Великодньою службою.

Читайте: Що робити християнину, якщо його зурочили?

У Велику суботу в багатьох храмах уже освячується і благословляється їжа, паски, яйця, масло, м’ясо та інша пожива. Однак вживати це все не можна до часу закінчення святкового Великоднього богослужіння. В ідеалі – спробувати цю їжу віруючі можуть тільки після причастя на нічній Літургії свята Пасхи.

На два найбільших свята Великого посту – Благовіщення та Вербної неділі віруючим дозволяється на трапезі риба, однак, на час Страсної седмиці ці дозволи скасовані – триває суворий піст. Рибу вживати все одно не можна. Однак, віруючі зігріті думкою про швидке, вже за пів доби, настання Великодня, з можливістю повного "розговіння".

Чи можна пекти паски у Велику суботу та Благовіщення? Можна. Але оскільки Благовіщення не надто часто випадає на останні дні перед Великоднем, то питання такого роду не часто можна чути до священиків. Краще всього сказати наступне.

Читайте: Чим відрізняється Московський патріархат від Київського? Погляд КП

Церква наголошує на особливій важливості останніх днів Страсного тижня, а тому рекомендує планувати свій розпорядок так, щоб уже до четверга людина була вільною, в ніщо земне не заважало їй відвідувати головні церковні служби, які, наголошу, є головними службами всього церковного року. "Чистий четвер" стосується не чистих ложок, виделок, вікон і кімнати, але нашої душі. Тому, цього дня людина повинна спланувати свій розпорядок таким чином, щоб обов’язково побувати на службах. А сімейні клопоти вирішувала вже після повернення з церкви.

Цікаві факти:

  • Свято Благовіщення Преосвятої Богородиці святкується 7 квітня та було встановлено наказом візантійського імператора Юстиніана Великого з 560 року.

  • Церковне святкування Благовіщення в Велику суботу починається напередодні ввечері (в пятницю). Того дня звершується літургія святителя Василія Великого.

  • Також буває що свято Благовіщення співпадає з Великоднем. Таке співпадіння, яке ще називається Кіріопасхою, доволі рідкісне. У ХХ ст. воно було тільки двічі – в 1912 и 1991 роках. У нашому, ХХІ ст., воно буде тільки в 2075 і 2086 роках.

Особлива глава, яка описувала порядок служб при збігу Великої суботи з Благовіщенням Пресв. Богородиці, є вже в студійських Типіконах, напр., Мессінському. В суч. Типікон цьому присвячена 17-та з Благовіщенських глав. Якщо Благовіщеня стається у Велику суботу, то чергування свята (Благовіщення) і дня (В. с.) звершується разом, при цьому Всенічне бдіння відсутнє, напередодні буває Вечірня, а в день свята – Утреня. За сучасним. грецьким парафіяльним Типіконом Віолакіса, якщо Благовіщення співпаде з Великою суботою, свято переноситься на 1-й день Великодня.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...