Кожен ромський погром – це мільйони гривень з кишень українців: хто заплатить?

Кожен ромський погром – це мільйони гривень з кишень українців: хто заплатить?

6 листопада Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення про компенсацію в розмірі 5 мільйонів гривень постраждалим ромам за погром, який відбувся в їхньому поселенні на Одещині ще в 2002 році. Це потужний сигнал про те, що за бездіяльність влади в справі соціалізації ромів розплачуватись доведеться кожному громадянину України, адже гроші на компенсації візьмуть саме з їхніх кришень.

Видео дня

Справа "Бурля та інші проти України", яку слухав ЄСПЛ, виросла з інциденту, що стався через неадекватну поведінку місцевої влади та міліції. У селищі Петрівка Одеської області під час бійки був вбитий 17-річний хлопець. Але замість покарання конкретного злочинця збори мешканців села постановили виселити усіх ромів, а вночі кілька сотень мешканців увірвались в ромське поселення та підпалили його. Все що змогли зробити міліціонери для захисту ромів так це рекомендували їм завчасно залишити свої домівки. Не домігшись справедливості в Україні, 19 постраждалих звернулись до ЄСПЛ. В результаті суд визнав, що були порушення статті 3 (Заборона катування), 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя) та 14 (Заборона дискримінації) Конвенції про захист прав людини. 17 постраждалих отримають компенсацію на суму 5 мільйонів гривень.

Сьогодні маємо ще гіршу ситуацію, ніж 16 років тому. Адже замість спонтанних проявів агресії тепер деякі групи осіб проводять чітко організовані насильницькі акції проти ромів. Вони не ховаються, а, навпаки, широко піарять свої вчинки та вважають їх проявом патріотизму. Поведінка правоохоронців традиційно пасивна, що лише заохочує агресорів.

Попри те що маємо цілу Стратегію та План дій з соціалізації ромів, ця справа за 16 років так і не зрушила з мертвої точки. А, між тим, усім здравомислячим людям зрозуміло, що спекуляції навколо ромів можна припинити, забезпечивши їм три фундаментальні умови розвитку:

Паспортизацію, яка надасть ромам громадянські права;

Освіту, яка прищепить цінності цивілізації та відкриє дорогу в майбутнє;

Роботу, яка дасть змогу прогодувати родини, не вдаючись до криміналу.

На жаль, за всі роки незалежності дуже мало було зроблено, щоб цього досягти. Й розплачуватись за бездіяльність доведеться кожному з нас. Причому, розплачуватись в прямому сенсі цього слова. Псевдопатріотичні "акції" з підпалами ромських поселень "влетять" кожному українцю в копійочку. Адже, врешті-решт, платитимуть не "ультрапатріоти", не бездіяльна поліція, не судді, які відпускають правопорушників, не чиновники в центрі й на місцях, а звичайні платники податків. З цих податків й виділятимуть кошти на сплати компенсацій.

Крива зростання присуджених компенсаційних виплат за позовами до ЄСПЛ вражає. Якщо в 2013 році Україна програла компенсаційних виплат на суму 33 млн євро, то в 2016-2017 роках – вже на суму 1,2 млрд євро. Тобто недієздатність держави формує колосальне боргове ярмо, яке лягає на усіх громадян, на теперішні та прийдешні покоління.

Єдиний вихід з цієї ганебної ситуації – усунути причину кризи, а не займатися бурхливою імітацією діяльності, яка виражається лише в стосах паперу, але не має жодного стосунку до реальності.

Роми – частина багатонаціонального українського соціуму. Й усі ми зацікавлені в тому, щоб вони були відповідальними громадянами. Поки держава не закладе наріжні камені соціалізації, погромні акції битимуть, передусім, по кишеням звичайних українців. Й так буде доти, поки держава не отямиться, не поверне собі монополію на насильство, не притягне винних до відповідальності й не буде виконувати той соціальний контракт, який є основою існування будь-якого цивілізованого суспільства.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...