УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Сергій Старенький
Сергій Старенький
Екс-Голова Державної Пенітенціарної служби України

Блог | "Велосипеди Савченко": все просто

'Велосипеди Савченко': все просто

Отже пройшло півтора роки дії так званого "закону Савченко".

Видео дня

Не дуже поспішали депутати і уряд скасувати цю "дурницю ім. Савченко", хоча ще минулого літа лідери провладних фракцій в один голос заявляли, що закон шкідливий.

Пройшов іще рік після тих заяв. Більше 10000 засуджених вийшли з колоній раніше, ніж це було визначено судом. Чим це обернулося для суспільства, ми знаємо. Сплеск злочинності, нездатність поліції протидіяти відразу такій великій чисельності колишніх засуджених, неготовність громадян та соціальних структур до працевлаштування та забезпечення житлом людей, які звільнились раніше чим навіть самі ж розраховували і т.д.

І найгірше те, що ті проблеми, які стали причиною для прийняття цього закону, так і залишились невирішеними.

Я нагадаю ґасла, під якими приймалася цей закон.

1. "Невинні люди не будуть роками сидіти під вартою, тому що судді та слідчі тепер будуть боятися тримати людей в СІЗО" - сидять і досі. Не бояться слідчі та судді, оскільки цей закон не встановлює для них жодної відповідальності та обмежень. Навіть навпаки, він надає пільги саме ВИННИМ особам, оскільки вступає в дію лише після винесення обвинувального вироку. Якщо ж людина невинувата та вироку не буде, то і компенсацій їй ніяких не передбачено.

2. "Це дасть змогу розвантажити СІЗО, оскільки в'язні будуть там перебувати менший час" - кількість в'язнів не зменшилась. Навпаки збільшилась!!! І саме тому, що в'язням стало вигідно затягувати своє перебування в СІЗО (симуляція хвороб, подання необов'язковим клопотань та апеляцій, виклик непотрібних свідків тощо), оскільки майбутній строк проходить вдвічі швидше. За моїми підрахунками кількість утримуваних в СІЗО за 1,5 роки збільшилася на 10%.

3. "Умови в СІЗО неприйнятні і гірше навіть ніж в колоніях" - як були вони неприйнятні, так тільки за цей час погіршилися. Там стало небезпечно перебувати. А держава цим законом фіксувала свою позицію: "так, умови неприйнятні, але робити нічого не збираємось, просто компенсуємо день за два.

Читайте: "Закон Савченко": важливе тлумачення дії у часі

Що ж маємо?

Жоден з благих намірів не досягнутий, а шкода очевидно велика.

Про це я намагався докричатися з перших же днів дії цього закону і виявився правий. Нарешті достукався до свідомості і у нардепів та уряду. Тому дозволю собі надати декілька пропозицій, для дійсної зміни того жахливого становища, яке на сьогоднішній день склалося з утриманням в'язнів в СІЗО.

Пропозиції прості, і я спробую зробити так, щоб вони все ж були б прийняті.

1. Внести зміну до закону "Про попереднє ув'язнення" якою передбачити, що побутові умови, в яких утримуються в'язні СІЗО, не можуть бути гіршими, ніж у засуджених осіб. А це дасть можливість змінити норми харчування, забезпечення жилою площею (зараз 2,5м.кв. на людину в сізо проти 4 м.кв на людину в колонії), доступ до гігієнічних процедур, води та свіжого повітря тощо. Такі зміни зобов'яжуть уряд та Мін'юст навести елементарний порядок в СІЗО та продемонструє людське ставлення до в'язнів, які ще не визнані винними.

2. Необхідно внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо чіткого обмеження строку утримання під вартою під час судового розгляду справи до 6 місяців за нетяжких злочини та до 1 року за тяжкі/ос.тяжкі злочини!

На сьогодні чітко обмежені лише строки тримання під вартою на час досудового слідства. Під час розгляду справи в судах такий час необмежений! І ніхто не несе за це відповідальності. Я не думаю що ефективно буде встановлювати персональну відповідальність будь-кого за затягування строків, оскільки це завжди буде призводити до зловживань, тиску на неугодних та покривання лояльних до влади суддів. Просто чітко обмежений строк тримання під вартою призведе до того, що якщо справу не розглянуть вчасно, то людина звільняється з-під варти на інший запобіжний захід (особисте забовязання, домашній арешт тощо), а справу суд розглядає далі.

І все!!! І не треба придумувати "велосипеди Савченко", не треба надавати переваги доведеним злочинцям перед невинними особами.

Саме ці зміни можуть докорінно вирішити дійсні проблеми з в'язнями СІЗО в нашій країні.

То давайте працювати над цим разом!

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...