УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Александр Савченко
Александр Савченко
Профессор, ректор МИБ

Блог | Українські артисти в Росії: як їх повернути

Українські артисти в Росії: як їх повернути

Почну з банальних речей: артисти там де гламур, а гламур там де гроші, де багато грошей. В Росії людей більше, грошей більше, гонорари вищі. Саме це штовхає артистів до Росії перш за все. До речі, це стосується і бізнесу.

Ба більше, концертна діяльність вже давно стала бізнесом, шоу-бізнесом. В деяких країнах обороти цього бізнесу досягають декількох мільярдів дол. і перевищують обороти сільського господарства чи промисловості.Не випадково артист-бізнесмен Зеленський претендує на посаду Президента України. Разом з тим артисти є публічними людьми, які впливають не лише на формування культури українців, але й на їх політичні та навіть геополітичні уподобання. Причому такий вплив здійснюється ними свідомо ("Слуга народу") чи підсвідомо.

Читайте: Не дивуйтеся, коли у хату після співу MARUV прилетить 120-та міна

Отже, українські артисти їдуть в Росію заробляти і звичайно деяких з них там починають обробляти - заражати бацилою "Русского Мира", деяким платять за російський репертуар, деяких банально вербують. Отже,якась частина українських артистів перетворюється на корисних Росії агентів її впливу (до речі, серед політиків і чиновників також багато так званих корисних ідіотів). Виникає питання, що робити?

Відповідь на нього я надам пізніше, спочатку поставлю ще два: чому українські олігархи можуть експортувати в Росію, наприклад, чорні метали на сотні мільйонів доларів, а українські артисти свою продукцію - пісні - не можуть? Що краще для українців, експансія українських артистів в Росію чи виступи росіян в Україні?

Читайте: “Страна – 95”: Малоросія наносить удар у відповідь

Мають бути однакові права на бізнес з Росією як для олігархів, так і для артистів. Продавати свої товари і послуги треба або заборонити для всіх (але виникне контрабанда і корупція на кордонах), або надати всім - це відповідь демократа.

Відповідь економіста на друге питання - краще експорт нашої культури ніж імпорт російської. Нагадую, що експорт збільшує ВВП країни, а імпорт - зменшує. Отже, коли наші артисти заробляють в Росії, вони і Вас опосередковано роблять багатшими. Коли російські артисти дають концерти в Україні, вони роблять Вас біднішими, а Росію багатшою. Між іншим, за 2018 р. Україна в цілому на 4-5 млрд. дол. більше купує у Росії ніж експортує до неї. Ми самі робимо Росію багатшою, а українців біднішими… Якщо повернутися до артистів, зазначу, що такий аналіз правильний у випадку, коли українські артисти живуть, витрачають і сплачують податки в Україні. Якщо вони емігрують до Росії - там сплачують податки, витрачають, інвестують, то для мене і для статистики вони стають росіянами.

Читайте: Путін "кинув" Японію на Курили

Як зробити, щоб українські зірки жили у нас, а в Росії лише епізодично заробляли, для мене очевидно - це низькі податки, багаті українці (бажано більш багаті ніж росіяни) та розуміння, що в Росії вони заробляють собі на життя, між іншим і на виступ на Євробаченні (без 100 тис. дол. там робити нема чого), а не кохають вату.

І саме складне питання, мораль та національна гідність наших зірок. Як на мене, ці якості у артистів принаймні вищі, ніж у політиків. Артисти заробляють, а політики заробляють і брешуть. Згоден, що навіть зірок українці мають виховувати, але робити це треба з повагою, розумінням і любов’ю. Тоді і зірок, і грошей в Україні стане більше.

Читайте: Євробачення під контролем ФСБ, або Один бал для YUKO і Юлі

Якщо перейти до конкретики. Оперативно варто запровадити такий підхід до концертної діяльності українських артистів, які мають принаймні якість адміністративні чи фінансові відносини з Українською державою - є народними чи заслуженими артистами України, отримують гонорари, приймають участь в тендерах, приймають участь у конкурсах від України, наприклад у Євробаченні, тощо. Вони мають публічно визнати Росію - країною агресором, дати відповідь на питання, яке Джамала задала MARUV: чий Крим? І це все, ніяких нових угод з державними органами. Не можна давати чиновникам важелі впливу на артистів, хай краще створюють умови для розвитку культури саме в Україні, а не підштовхують їх до Росії.

Очевидно, що публічними заявами процес дрейфу українських артистів і особливо зірок до Росії не зупинить, його можна лише трохи загальмувати. Щоб припинити заробітчанство артистів в Росії назавжди потрібно здійснити більш фундаментальні заходи.

  1. Запровадити європейський стандарт двомовності: Перша - державна українська, друга мова - англійська. Ці мови мають вивчатись з першого класу. За вибором дітей чи батьків в спеціалізованих школах з п’ятого класу можна вивчати третю мову - польську, угорську, російську, німецьку, французьку, китайську…

  2. Українське телебачення, радіо, преса, інформаційні сайти, FB, Youtube, Instagram, тощо мають стати двомовними за європейським стандартом, включаючи запрошених гостей, артистів та експертів. Водночас має існувати один канал національних меншин, на якому передачі будуть вестися кримськотатарською мовою (не менше 50%) та іншими мовами національних меншин.

  3. Збільшити витрати на культуру в Україні приблизно у 2 рази, до 0.5% ВВП.

Висновок: без тотальної українізації та вестернізації українців, української освіти і культури ми ніколи не позбудемося тяги артистів до Росії. Якщо українці здатні не лише на сльози, але й на конструктивні дії, наші зірки будуть сяяти не в Росії, а в Україні та Європі.

Останнє уточнення: ми не маємо чіпати з цими проблемами літніх людей, тільки дітей та молодь.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...