Шкляр: надій на Гофмана ніхто й не покладав

Шкляр: надій на Гофмана ніхто й не покладав

Відповідаючи на запитання «Обозревателя», чим завершилася епопея з запрошенням Єжі Гофмана для екранізації романа Шкляра «Чорний ворон», письменник зазначив: «Я з Гофманом не знайомий, але він справді прочитав «Чорного Ворона». Прочитав в оригіналі, і за це я йому дуже вдячний. Книжку йому передав не Віктор Ющенко, як писала преса, а польський поет Марек Вавжкевич. Перебуваючи цієї весни на Шевченківських святах у Криму, Вавжкевич заявив під час свого виступу в Таврійському університеті, що Гофману роман сподобався».

Проте, продовжив Шкляр, коли сам Гофман приїхав до Києва на кінофестиваль «Молодість», з’ясувалося, що культовий режисер нагороджував твір Шкляра зовсім іншими епітетами. «Мовляв, твір антиросійський, націоналістичний, – розповідає Шкляр. – В мас-медіа досі відлунюють ці його «лобові» заяви. Але чомусь ніхто не зачепив дуже суттєвих питань, які просяться самі собою.Наприклад, чи годиться митцеві, до того ж затятому антирадянщику, яким себе вважає Гофман, начіплювати ідеологічні ярлики письменникові? Ніхто ні з політиків, ні зжурналістів, ні, даруйте, з «моральних авторитетів» не обізвався з цього приводу».

«Але Бог з ним, –додає Шкляр. – Зрештою,особливих надій на Гофмана ніхто не покладав. А багато моїх прихильників полегшено зітхнули, почувши, що він не зніматиме «Чорного Ворона»… Скажу вам по правді, я досі вірю, що з’явиться, ось-ось вирине волею Провидіння український режисер, який екранізує «Чорного Ворона». Потрібна тільки погода, потрібен сприятливий клімат».Про це та про інше читайте в інтерв’ю Шкляра на «Обозревателе».