Юлія Тимошенко переможе, якщо згуртує виборців

Юлія Тимошенко переможе, якщо згуртує виборців

Напередодні першого туру виборів зберігається інтрига. Ніхто точно не знає, хто вийде у фінал виборів. Дослідження великих соціологічних центрів фіксують лідерство Юлії Тимошенко та Володимира Зеленського. Проте, результат виборів буде залежати від того, хто з кандидатів краще мобілізує електорат.

Три соціологічні центри представили 25 березня результати спільного опитування. Соціологічна група "Рейтинг", КМІС та Центр Разумкова протягом 5 – 14 опитали 15 тисяч респондентів. Важливий момент, що у кожного з трьох центрів різне поле дослідження та різна вибірка. Це суттєво впливає на результат. Більше того, жоден з соціологічних центрів не має стільки людей, щоб опитати виборців у віддалених селах. Вони є прихованою силою, яка може визначити долю протистояння. Тому я пропоную не відволікатись на сухі цифри, а аналізувати тенденції.

Видео дня

Тенденція 1: не всі відповідають на питання соціологів

У приватних розмовах соціологи трьох центрів скаржаться на низьку кооптацію (% відповідей). У деяких соціологічних центрів цей показник складає близько 20%. Тобто, тільки кожна п’ята людина погоджується спілкуватись із соціологами. Переконання 8 з 10 людей невідомі соціологам.

Тенденція 2: Кажуть одне, а голосують інакше

Відповідають на питання соціологів переважно ядерні електорати (умовні фан-клуби кандидатів) та протестний електорат. Якщо із фан-клубами все зрозуміло, то протестний електорат має свою специфіку. Такі виборці підтримують опозицію, але переважно приховують, яку саме. Коли люди бачать щоденний тиск та бруд проти опозиції, то називають соціологам ім’я іншого кандидата, ніж того, за якого підуть голосувати.

Так люди намагаються убезпечити і себе і фаворита. Адже соціологи під час опитування збирають контактні дані, за якими можна визначити місце роботи, адресу та склад сім’ї. Протестний електорат не каже соціологам про справжні наміри. Часто такі виборці говорять про підтримку кандидата, у перемогу якого не вірять і за якого не будуть голосувати. Через таку специфіку і Тимошенко і партія "Батьківщина" завжди отримують більший відсоток на виборах, аніж йдеться у дослідженнях. Перемога Тимошенко залежить від того, чи згуртує вона протестний електорат та людей, які відмовляють соціологам. Якщо вона мобілізує електорат, тоді Порошенко може програти вже у першому турі.

Тенденція 3: всюдисуща сітка Президента

В останні тижні виборчої кампанії журналісти і поліція розкрили схему, за якою скупають голоси для провладного кандидата. На першому етапі так звані соціологи опитують виборців, чи готові вони проголосувати за чинного Президента. Потім список таких виборців передається до місцевих адміністрацій. Вже місцева влада видає людям зі списку по 1000 грн за програмою "турбота". Тобто, фактором отримання чи неотримання допомоги від держави є не матеріальний стан, а готовність голосувати за Порошенка.

Коли до людини підходить соціолог, його сприймають як можливого агента "сітки". Тому за результатами зведеного дослідження Петро Порошенко впевнено тримає бронзу у президентських виборах.

Тенденція 4: можливі конфігурації 2 туру

Соціологічні дослідження часто сильно відрізняються від результатів виборів. Близько третини виборців в останні дні вирішують, чи підуть голосувати та кого підтримають. Навіть соціологи фіксують, що різниця підтримки претендентів на вихід у другий тур менша за статистичну похибку. Отже, прізвища фіналістів другого туру будуть залежати від мобілізації виборців.

Якщо молодь піде голосувати, це значно посилить позиції Володимира Зеленського. У високій явці виборців прямо зацікавлені двоє кандидатів: Юлія Тимошенко та Володимир Зеленський. Вони є головними претендентами на вихід у другий тур виборів. Обидва кандидати пропонують докорінно змінювати державну політику. Проте у Юлії Тимошенко програма більш комплексна та завершена. Вона зробила ставку на інтелектуалів, та спільно з ними розробила Новий курс. Він скоріше нагадує інструкцію до дій з прогнозованими результатами, аніж звичні програми кандидатів у стилі "за все добре проти всього поганого".

Єдиний кандидат, якому шкодить висока явка – це чинний президент. За низької явки підвищується вплив підкупу та фальсифікацій. Чим більше людей прийдуть на вибори та проголосують, тим менший вплив буде мати підкуп.

Від того, скільки людей проголосує буде залежати конфігурація другого туру. Сьогодні шанси приблизно рівні у трьох пар кандидатів: Тимошенко vs Зеленський, Зеленський vs Порошенко, та навіть Тимошенко vs Порошенко. Все залежить від того, чиїх виборців більше прийде на виборчі дільниці.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.