newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Екстернат як стиль життя: дати дитині гарну освіту можна вдома

 Екстернат як стиль життя: дати дитині гарну освіту можна вдома

Не ходити до школи, але отримати атестат із гарними оцінками – мрія кожного школяра. Проте ця мрія анітрохи не фантастична, а цілком реальна та здійсненна, адже існує особлива форма навчання – екстернат.

Існує безліч причин, через які дитина не може навчатися у звичайній школі. Це може бути участь у різноманітних конкурсах, відвідування творчих гуртків, стан здоров’я чи будь-які інші особливі обставини. Трапляються окремі випадки, наприклад, коли 18-річні підлітки повертаються з батьками з-за кордону, закінчивши лише 7 класів в українській школі. У такому разі отримати атестат допомагає саме ця форма навчання.

Видео дня

Екстернат дає можливість самостійно пройти навчальну програму вдома та отримати табель або атестат, склавши іспити в школі. При чому один рік шкільної програми можна як розтягнути на два роки реального часу, так і пройти за один семестр – це залежить від успішності учня. Вивчаючи шкільні предмети вдома за самостійно складеним графіком, учень періодично відвідує консультації викладача, де має можливість попросити вчителя пояснити складні теми чи допомогти у вирішенні проблем, пов’язаних із виконанням роботи. До залікової книжки екстерна вносяться всього дві оцінки – за контрольну роботу за перший та другий семестри, при чому річна оцінка є їхнім середнім арифметичним.

За солодкою оболонкою прихована гірка, проте дуже ефективна пілюля. Екстернат не дасть розслабитися та відкладати справи на потім. Ця форма навчання вимагає, без перебільшення, сталевої сили волі та жорсткого самоконтролю. Екстернат загартовує та готує до навчання у ВНЗ, адже він радше нагадує навчання в інституті, ніж у школі. Всі проблеми екстерн повинен вирішувати самостійно, вміти знайти спільну мову з учителем та розуміти, що його оцінки залежать лише від власного рівня знань та наполегливості. Перш за все потрібно збагнути, що на екстернаті неможливо отримати оцінку "автоматом" або "за гарні очі". Весь тягар навчання всією своєю вагою лягає на плечі одного учня. У куточку класу сховатися неможливо – із учителем у кабінеті ти сам на сам. Саме тому далеко не кожному дано успішно завершити школу екстерном. Проте не варто лякатися, якщо є мета та воля.

Практика показує, що без стимулу або любові до навчання екстерн швидко перетворюється на слабку безхребетну істоту – слимака, який кудись повільно та мляво повзе крізь сон, сам не розуміючи, куди й навіщо. Отже, екстерн мусить мати внутрішній стрижень, без якого рік шкільної програми може розтягтися на вічність. Незважаючи на вільний графік, варто забути про постійні відмовки та відкладання роботи на потім. Екстерн повинен мати чіткий план, за яким самостійно проходитиме навчання. Скласти такий графік зовсім не складно – варто визначити, скільки тижнів у семестрі та скільки всього предметів, прослідкувати за звичною швидкістю проходження тем та визначити мінімальний об’єм роботи, який має бути виконаним за певний час (наприклад, мінімум 5 розділів за тиждень). Якщо вміти адекватно оцінювати власні сили та об’єм роботи, ця форма навчання суттєво зекономить час. Проте у пересічного учня виникатимуть проблеми із вивченням складних предметів, які можна вирішити за допомогою занять із репетитором.

Якщо учень має на меті навчатися самостійно та його не лякають такі "спартанські" умови, варто замислитися над тим, де навчатися екстерном. Теоретично, екстернат існує при деяких школах загальноосвітніх школах. Проте на практиці краще навчатися у спеціальній Школі екстернів – навряд чи шкільний вчитель сильно любитиме вас за те, що ви змусите його залишатися на другу зміну та окремо пояснювати кожну проблемну тему. Щоб перейти на екстернат, потрібно мати підстави для цього. Це може бути довідка про стан здоров’я або регулярні від’їзди на гастролі, які роблять щоденне відвідування школи неможливим. Безумовно, кожен випадок є унікальним, тому про особливі умови прийому на екстернат потрібно дізнаватися безпосередньо від керівництва школи.