newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

”Енергія” засмерділа дарничанам речі

276
”Енергія” засмерділа дарничанам речі

З 6 по 30 вересня на заводі ремонтують і замінюють кранове обладнання, бункер відходів, очисні й водопровідні системи. Але жителі Дарницького району й далі скаржаться на сморід.

— Учора вночі черговому на нашому заводі зателефонувала жінка з вулиці Ревуцького. Лаялася, що не може спати через запах горілого. Але на заводі, окрім ремонтників, нікого зараз немає, — каже директор ”Енергії” Сергій Крикун. — Напевне, це бомжі палять усякий непотріб. Потім смітники тліють, а звалюють все на нас.

Директор ”Енергії” вважає звинувачення і нарікання жителів несправедливими. Каже, що постійно отримує купи скарг. Через ці скарги на завод приїжджають перевірки з різних інстанцій. Директор навіть має спеціальну папку, де зберігає акти обстежень.

Видео дня

На громадських слуханнях у п’ятницю Сергій Крикун переконував жителів Харківського масиву, що завод ”Енергія” — не шкідливий для міста та району.

— Завод працює надійно. Усі викиди відповідають вітчизняним санітарним нормам, — кілька разів повторив директор. — Токсичних відходів ми не спалюємо.

Сергій Крикун каже, що сміття палять при температурі близько 1000°С. Тому біля заводу не має бути неприємних запахів.

— А звідки ж вони тоді беруться? — долинають із залу обурені крики. Жителі Харківського масиву кажуть, що не можуть більше жити із зачиненими вікнами. У багатьох домівках речі набралися смороду і диму. Розповідають, що коли вітер дме з боку заводу, навіть дихати доводиться через хустинку. Зараз, коли ”Енергія” не працює, легше не стало. Люди просто не помітили змін.

— Чому ж такий сморід, якщо все гаразд? — допитується Жанна Завальнюк, мешканка вулиці Вишняківської. — Ми на цьому масиві помираємо, задихаємося, особливо вночі. Дере в горлі, у багатьох трапляються серцеві напади, астма мучить. А ви кажете, все в нормі.

Головний санітарний лікар району Михайло Росада підтверджує: викиди ”Енергії” в атмосферу норм не перевищують. Але норми, затверджені на початку 90-х, слід змінити — вони застаріли.

Адміністрація заводу планує осучаснити ”Енергію” — поліпшити ступінь очистки, встановити турбіну для виробництва теплової енергії. Тоді можна буде опалювати прилеглі райони. Зараз майже вся енергія від спалення сміття йде в повітря. Однак на це треба багато грошей.

Інша проблема, яка псує життя дарничан, — станція аерації в Бортничах. Там очищують стічні води з усього Києва і передмістя. Жителі Харківського масиву постійно відчувають запах гнилі.

— Поки що ніхто не придумав, як позбутися цих запахів, — каже Володимир Грубрин, головний інженер станції. — Станцію збудували сорок років тому, тоді про запахи не думали. Ми замінюємо решітки, купили фільтри. Тому запаху гнилі поменшає.

На модернізацію станції треба 870 млн грн, яких немає. Її керівництво сподівається, що кошти виділить держава. Тим часом на Харківському масиві побоюються аварії на станції аерації. Тоді, кажуть, пів-Києва плаватиме в нечистотах.

— Ми й зараз живемо, як у громадському туалеті. Сморід із Бортничів — нестерпний, — скаржиться Лідія Крушельницька, 56 років, мешканка вулиці Крушельницької. Жінка переселилася сюди з Печерська, думала, що втече від автомобільної загазованості в центрі. А тут така біда. — Іноді вночі прокидаєшся від задухи, а дітися — нікуди. Хоч стрибай з 12-го поверху.

Димові гази не очищуються

”Енергію” відкрили 1988 року, тоді відстань від заводу до найближчих житлових будинків становила понад кілометр. Зараз — близько 700 м, що не порушує норми (500 м). На ”Енергії” спалюють тверді побутові відходи (сміття з домівок, шкіл, лікарень, відходи з ринків, закладів харчування). Під час спалювання утворюються димові гази, зольний попіл, шлак, виробляється теплова енергія у вигляді пари. Пил та золу очищують фільтрами. Димові гази, за висновками експертів Інституту гігієни та медичної екології, потрапляють у повітря без очистки.

Щороку завод спалює в середньому 160 тис. тонн сміття. Потужність ”Енергії” — удвічі більша. На заводі працює майже 300 працівників.

Ольга КРАВЧЕНКО, фото: Андрій ЄЛОВІКОВ, "Газета по-українськи"