Конкурс на мільйон, або Куди зникають маршрути?

Конкурс на мільйон, або Куди зникають маршрути?

Поки КМДА укладає договори з переможцями конкурсу серед перевізників, самі маршрутники готуються судитися, а то й страйкувати. Адже вважають, що у столиці відбувся не конкурс на право обслуговувати автомобільні маршрути, а переділ ринку. Як у столиці перевізників обирали, дізнавався "Обозреватель. Кияни".

Вимоги до маршрутників: форма і нові автобуси

Особливістю цьогорічного конкурсу для перевізників у Києві стали нові, більш жорсткі вимоги. За умовами конкурсу, столичні маршрутки повинні мати не менше 21 місця для сидіння, щонайменше двоє автоматичних дверей.

"Поза бортом" конкурсу виявилися автобуси, які експлуатуються понад 7 років - для існуючих маршрутів і понад 5 – для нових

"Поза бортом" конкурсу виявилися автобуси, які експлуатуються понад 7 років - для існуючих маршрутів і понад 5 – для нових. Як пояснили "Обозревателю" в Департаменті транспортної інфраструктури, ці вимоги мають спонукати перевізників купувати сучасні автобуси.

Видео дня

"Переважною більшістю попередньо укладених договорів вже було передбачено, що на маршрутах повинен працювати рухомий склад віком не старше 7 років. Тому встановлення вікового цензу для транспортних засобів перевізників здійснено з метою забезпечення оновлення міського пасажирського транспорту загального користування", - пояснює умови цьогорічного конкурсу директор департаменту Євген Водовозов.

Перевізники пручаються: мовляв, закон про автомобільний транспорт, і цитована Водовозовим постанова Кабміну місцеву владу повноваженнями стимулювати перевізників до оновлення рухомого складу не наділяє.

Організатор конкурсу має право прописувати в обов’язкових умовах лише пасажиромісткість, клас, технічні та екологічні показники – і аж ніяк не вік автобусів. "Нема такого в жодному законі. Є постанова Кабміну, що автобуси старше 7 років нуль балів отримують. Тому, щоб отримати більше балів, перевізник зацікавлений в оновлені рухомого складу. Це є. Але це не значить, що вони не можуть працювати. Водовозов це придумав, ноу-хау зробив", - обурюється голова Київської міської організації роботодавців-перевізників "Столиця" Валерій Липецький.

Він запевняє: внаслідок такого нововведення, організатори конкурсу отримали змогу або відмовляти небажаним перевізникам, або підписувати з ними угоди лише на рік замість п’яти.

Серед додаткових умов для перевізників були GPS-системи у марштрутці, які протягом року слід підключити до єдиного диспетчерського центру контролю за роботою автотранспорту. Так у місті планують контролювати, скільки машин і де знаходяться. Водіїв маршруток чиновники хочуть бачити в однотипному форменному одязі, а також просять перевізників на кожен маршрут закупити хоча б по одній машині, пристосованій для перевезення інвалідів.

"Зайві" маршрути

На конкурс для перевізників не було виставлено 24 київські маршрути з 180 існуючих. На думку перевізників - незаконно.

"Понад 20 працюючих маршрутів на конкурс не було винесено. Без будь-яких пояснень. При цьому всі маршрути користувалися попитом серед киян", - розповів "Обозревателю" Липецький.

В Департаменті транспортної інфраструктури "Обозревателю" пояснили: "опальні" маршрути не мали паспортів.

"34 міські автобусні маршрути проходять через залізничні переїзди, що перебувають на балансі ДТГО "Південно-Західна залізниця" та суб’єктів господарювання різних форм власності. Більшість цих переїздів на сьогодні не обладнано відповідно до вимог законодавства. Тому погодження власників залізничної колії на рух автобусних маршрутів через такі переїзди відсутні, а значить такі маршрути не можна було винести на конкурс", - пояснює директор департаменту Євген Водовозов.

В організації столичних перевізників радять київським чиновникам не перекладати з хворої голови на здорову.

"Паспорт маршруту розробляє, погоджує і затверджує замовник, тобто департамент повинен це робити, і аж ніяк не перевізник. За три роки, поки не проводилися конкурси, вже можна було зробити ці паспорти. А вони (Департамент. – Ред.) до цього часу пальцем об палець не вдарили. До того ж, не всі з цих маршрутів проходять через залізничні колії, лише близько половини", - розповідає Липецький.

У Департаменті ж подібні закиди відкидають – кажуть, що зробити паспорти маршруту ще до 1 січня 2012 року мусив таки перевізник. До цього його зобов’язує наказ Міністерства транспорту і зв’язку.

"Пунктом 3.2 визначено, що на діючих регулярних автобусних маршрутах розробка паспорта маршруту здійснюється саме перевізником, який повинен його підписати", - зауважили в Департаменті транспортної інфраструктури.

Транспортна рокіровка по-київськи

Перевізники переконані: відсутність паспортів – лише відмовка.

"Робиться це в угоду "Київпастрансу", щоб прибрати конкурентів з його маршрутів. Це просто йде переділ ринку. Потрібно від когось забирати маршрути, щоб потім комусь давати. Киян просто позбавляють права обирати, чим їм їздити", - переконаний Липецький.

Чиновники ж запевняють: зменшити кількість маршрутів їх змусило прагнення впорядкувати пасажирські перевезення. Опосередковано підтверджують у відомстві і те, що дбають про інтереси Київпастрансу.

"Метою цих заходів є виключення випадків безпідставного дублювання маршрутів звичайного режиму руху маршрутами у режимі маршрутного таксі, здійснення заміни маломістких автобусів на автобуси та тролейбуси особливо великої місткості зі збереженням існуючих інтервалів руху, підвищення безпеки пасажирських перевезень, покращення якості надання транспортних послуг і екологічної обстановки", - запевнив "Обозреватель" Водовозов, додаючи, що ніхто й думав, щоб витісняти маршрутки з міста.

Конкурс на мільйон

За його словами, транспорт у Києві – взагалі дуже прибуткова справа. Так, тільки внесків з претендентів на участь у конкурсі набігло на мільйон. Адже в столиці ці внески встановлено на максимально дозволеному законом рівні – 5100 грн.

Служба перевезень отримала майже мільйон гривень. Не потративши практично нічого – хіба що тисяч 5 на оголошення у газеті "Хрещатик"

"159 маршрутів було винесено на конкурс, 179 претендентів. Помножте на 5100. Служба перевезень отримала майже мільйон гривень. Не потративши практично нічого – хіба що тисяч 5 на оголошення у газеті "Хрещатик". До бюджету нічого не пішло і не піде, бо це госпрозрахункова служба. І ви що думаєте – крім цих коштів учасники конкурсу більше нікому нічого не давали? Давали. І потім коли працюють – кожен місяць вони дають", - бідкається Липецький.

Тепер же "давати" перевізникам-"нелегалам" доведеться й інспекторам ДАІ, яка зможе хоч щодня штрафувати тих, хто продовжуватиме їздити без договорів, на 1700 гривень. Тож якщо перевізники не полишать популярні маршрути самостійно – при бажанні їх можна дуже швидко "переконати" це зробити.