newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Андрій Длігач
Андрій Длігач
Доктор економічних наук, стратег і футуролог

Блог | Starbucks - запізно і зарано для України?

Starbucks - запізно і зарано для України?

Так чи інакше я беру участь в процесі залучення Starbucks до України вже близько 8 років. Україна не на мапі Starbucks і взагалі питання йде про франшизу Starbucks, а не про вихід бренду в Україні. Але у будь-якому разі це було би чудовим рішенням. Давайте проаналізуємо з двох сторін.

Вихід Starbucks, Н&М і ІКЕА – перш за все сигнал для світу, що Україна виходить із кризи і стає ближчою до західного світу. Вихід ІКЕА був би сигналом, що в Україні великою мірою вирішене питання корупції, вихід Starbucks, що Україна стає модернізованим суспільством, схожим на відкритий англосаксонський світ.

Але з ринкової і соціальнополітичної точки зору це буде великою помилкою. По-перше, якщо вихід ІКЕА в 14-15-му роках дійсно був би символічним і мав би високий рівень впливу на зацікавленість інвесторів до України, то зараз вихід ІКЕА скоріше легітимізував би рівень корупції, який в країні заморожений. Так само і зі Starbucks. Його вихід не відобразив би ціннісні зміни суспільства.

Видео дня

Сама культура кави у Києві, Львові, Харкові розвивається доволі високими темпами. Не можна сказати, що в Україні нема чудових кав’ярень. Розвивається український формат. Є середній рівень, є ексклюзивні кав’ярні. Культура кави розвинулась настільки, що навіть заправки стали кав’ярнями. Тому Starbucks вже суттєво не змінить кавову культуру. До того ж зараз не найкращий час для заходу Starbucks. Та і для самого бренду це не буде значним проектом. Це може бути значним проектом для місцевого бізнесмена, який отримає франшизу на декілька країн, і на Україну в тому числі. От для нього це може бути прорив, іміджевий проект, але який, я не впевнений, що стане прибутковим.

Та й сама ціна на каву Starbucks для України (ціни стартують в середньому від 2 євро. – ред.) – це поза межами. В нас навіть у найкращих кав’ярнях найкраща кава коштує не більше двох євро. Той рівень українцями позитивно сприйнятий не буде. Сліпі тести показують, що українці вже розуміються на якості кави і швидко зрозуміють, що і до чого у Starbucks. Таку модель пробували реалізовувати у форматі міської кав’ярні, але вона швидко згорнулась і залишилась буквально у декількох кав’ярнях у двох містах.

Тому і з ринкової точки зараз не найкращий час для виходу Starbucks.

Керівництву компанії, до речі, показували фото українських кав’ярень, які використовують бренд, мовляв, "тут продається кава від Starbucks". Вони сказали, що почекають ще пару років, доки Україна стане готовою до нас. Готовою в плані культури і ставлення до чиєїсь власності. Рівень довіри до України вкрай низький. Ми не пріоритетний регіон.

Але той, хто знайде для себе можливість знайти франшизу – я би вітав і бажав успіху.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...