Война и столичная недвижимость: строительство начинает возобновляться

4 минуты
12,4 т.
В Украине возобновляют строительство

Ринок нерухомості Києва починає оговтуватися. Однією з перших відновила роботи на більшості своїх об’єктів Perfect Group.

З початку російської війни ринок нерухомості буквально обвалися. Це безпрецедентне падіння, якого не спостерігалося ані у 2008, ні в 2014 роках. За понад місяць активних бойових дій не відбувались угоди на вторинному ринку через заборону змін до реєстрів. Первинний сектор також зупинився – всі великі девелопери свідомо припинили продажі на своїх об’єктах, в тому числі через заборону комісії по цінним паперам.

Видео дня

У квітні ситуація стала покращуватися. Позитивний тренд розпочали західні регіони та Одеса. З другої половини місяця активізувались столичні забудовники.

За даними ЛУН (https://lun.ua/ru) продажі відновили 95% ЖК у Закарпатській області, 90% ЖК на Львівщині, 92% в Черкаській області та 93% на Івано-Франківщині. У понад 80% об'єктів стартували продажі в Рівненській, Тернопільській, Волинській, Хмельницький та Вінницький областях. Одеса – лідер півдня, там квартири продають в 56% ЖК.

У Києві та області реалізацію житла поновили в 14% комплексів.

Ціни у середньому зросли на 5-10% в західних та центральних регіонах, на довоєнному рівні тримаються у столиці.

Зараз Perfect Group – лідер серед київських девелоперів, відновив активні роботи в ЖК RIVERDALE, KYЇVPROECT тf Standford, клубному будинку La Manche, частково відновилися будівельні роботи на Новий Поділ, Rybalsky та FRANKLIN, відновлено будівництво комплексу Terracotta. Впродовж травня в планах запустити роботу на решті комплексів компанії. Також компанія відновила будівельні роботи на своїх об’єктах в м. Одеса.

Така швидкість – результат ретельної підготовки. Ще до початку війни Perfect Group здійснювали підготовку до можливих кризових сценаріїв.

З перших днів війни компанія активно долучилася до допомоги співробітникам та їх сім’ям, які мусили евакуюватися. Під час активних бойових дій у Київській області, коли жоден девелопер фізично не міг виконувати роботи, Perfect Group тримали зв'язок із постачальниками будівельних матеріалів, пального та запчастин, зуміли укласти попередні угоди з новими виробниками, які можуть стати альтернативними постачальниками необхідних компонентів.

З 24 лютого Perfect Group скасували платежі інвесторів за розстрочками, не зважаючи на ступінь завершеності будинків. Також компанія по сьогоднішній день надає всю необхідну допомогу та підтримку співробітникам, які долучилися до збройного захисту України в складі підрозділів ТрО або вступили до лав ЗСУ.

Після виходу росіян з Київської області Perfect Group почала готуватися до повноцінного відновлення робіт на об’єктах, попри усі ризики і війну, яка нажаль триває в Україні. Компанія завжди виконує свої зобов’язання перед людьми, які довіряють та купують житло саме в Perfect Group. Також у ситуації, коли сотні тисяч людей назавжди втратили свої домівки, надважливо якнайшвидше будувати нові квадратні метри. Зокрема, Perfect Group вже подали інформацію про все наявне житло в органи місцевої влади та Офіс Президента України. Безперебійна бізнесу – це пряма підтримка бюджету, працівників і забезпечення довготривалої стійкості економіки країни.

Попри старт будівництва, ситуація залишається дуже складною. Собівартість більшості матеріалів зросла у півтора-два рази. Значно виросла ціна металу – основні постачальники досі залишаються в зоні активний бойових дій або російської окупації. Деякі робітники поки не повернулись в Київ і багато хто із співробітників зі зброєю мужньо та з Перемогою у серці захищають нашу державу.

Киянам дуже пощастило мати захисників та місцеву владу, які не дали ворогу потрапити до столиці. Вони зупинили паніку, а потім відігнали росіян якомога далі від півночі України. Perfect Group з початку бойових дій долучилася до надання фінансової допомоги для ЗСУ та закупівлі усього необхідного для наших захисників. Проте мабуть найбільша подяка від бізнесу, –це продовжити працювати та зводити нове житло, підтримуючи економіку нашої держави.

За різними прогнозами і відповідно до сьогоднішньої ситуації на ринку нерухомості, передбачається значне подорожчання житла впродовж 2022 року. Перша складова – це збільшена собівартість будівництва. Загалом зростання вартості матеріалів буде щонайменше у півтора рази по всім категоріям. Багато компонентів тепер у дефіциті та необхідно купувати за кордоном – навіть для відносно бюджетного житла. Сьогодні мова йде в тому числі про метал – небувала ситуація для України. Дуже подорожчала логістика через збільшення вартості палива та зміну маршрутів доставки матеріалів. Ще один важливий момент – значне збільшення попиту на квартири, який забудовники поки не здатні повністю задовольнити. Число активних комплексів впало після важкого для сектора періоду пандемії, а розпочинати нові ЖК девелопери навряд чи стануть до завершення війни.

З боку держави сьогодні забудовникам можуть допомогти пільгові позики. Завдяки цьому девелопери отримають змогу давати покупцям довготривалі розстрочки. Також необхідні прямі пільгові іпотеки для житла на первинному ринку, на які зможуть претендувати люди, що втратили житло.

Окремим пунктом є спрощення бюрократичних процедур для початку будівництва і введення житла в експлуатацію. В 2021 році, через роботу тоді ще ДАБІ, введення в експлуатацію більшості будинків штучно затримувалось на півроку-рік.

Необхідна розробка та впровадження процедур для безоплатної швидкої передачі землі від громади забудовникам, які будуть зводити соціальне житло. Цей компонент знаходиться на стику відповідальності центральної та місцевої влади. Його реалізація допоможе скоротити терміни будівництва від декількох місяців до року і знизити собівартість від 5 до 10%.

У перших числах травня будівельний ринок столиці потроху почав відновлюватися. Вже сьогодні, поки що поодинокі, девелопери активно працюють на об'єктах, попри зростання вартості матеріалів, проблеми з робочою силою та логістикою. Держава має впровадити ряд заходів – фінансових та організаційних, щоб обсяги спорудження не просто повернулись до довоєнних, але й відповідали поточним потребам житла, особливо для тих, хто його втратив і має надію отримати його на пільгових умовах або безкоштовно від держави. Девелопери готові доєднатися до майбутніх державних програм по забезпеченню житлом українців, які його лишилися під час війни.

Все буде Україна!

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...