Як Іспанія склала головний іспит Євро-2024: тактичний огляд чвертьфіналу з Німеччиною

Мабуть, найкрасивіший матч цього Євро вже зіграно - його видали Іспанія та Німеччина. Справжні бої на полі, краса від воротарів, персональна дуель Ольмо та Гюндогана. Ми бажали задоволення від футболу і отримали його. А головне - Іспанія склала свій головний іспит на турнірі, пройшовши Бундестім 2:1. OBOZ.UA розповідає про всі деталі головного матчу чемпіонату Європи.

Стартові склади

Німеччина: Ноєр — Кімміх, Рюдігер, Та, Раум — Джан, Кроос — Сане, Гюндоган, Мусіала — Гаверц

Іспанія: Сімон — Карвахаль, Ле Норман, Ляпорт, Кукурелья — Родрі, Педрі, Руїс — Ямал, Мората, Вільямс

Перший тайм. Вивчення лімітів суперника

Від цієї гри всі очікували боротьби на кожному клаптику поля - і найбільше боротьби було в самісінькому центрі. Німці зносили іспанців одного за одним і постраждав Педрі: він двічі отримав по ногах від Крооса, півзахисник не зміг продовжити гру, заміна сталася вже на 6 хвилині. Німці вийшли полювати на індивідуальності, Рюдігер проти Ольмо навіть жовту заробив своїм підкатом. У перші 15 хвилин не було футболу - лише намагання показати, що на домашньому Євро Бундестім вигризатиме перемогу всіма методами.

Ставка на жорстокість спрацювала ідеально - іспанці половину першого тайму не могли зібратися. Організованих просувань не було, закидання завершувалися обрізками, а удари були не в площину воріт. Німеччина в обороні грала 4-3-3, через що Фурія Роха була змушена шукати початок атаки аж через воротаря. Обидві команди побоювалися втратити м’яча у незручній позиції, втім постійно ризикували та багато били. Тільки-но моральні сили вирівнялися, почалася гра стратегій.

Справжня родзинка німців у першому таймі - Гюндоган і його бачення поля. Через центрового м’яча швидко переводили між флангами, також час від часу він шукав забігання Гаверца. Кай мав класну нагоду, але заслабкий удар не став проблемою для Сімона. Нагельсманн чудово розумів головні загрози іспанців - і позбавив їх швидких атак. Ямал і Вільямс, відомі своїми якостями на флангах, були змушені грати в обіграш. У такому випадку їх зустрічали Кімміх і Раум - у протистоянні з ними обидва вінгери програвали очні дуелі. Відповідь на закритість флангів - низька позиція Морати, тепер він став диспетчером атак своєї команди.

Перший тайм - це про вивчення лімітів суперника. Ми побачили кілька красивих обіграшів і підкатів, збірні навіть обмінялися ударами у ствір (дуже небезпечні були в Гаверца й Ольмо). Ці 45 хвилин найбільше запам’яталися особливою жагою до перемоги від футболістів обох команд. А чим ближче була перерва - тим більше вони почали полювати на підступний гол. Не вдалося, відпочивати пішли з нулями на табло. Але пристрасті розігрілися до спекотних показників.

Другий тайм. Все пішло так, як мало бути

Іспанія почала активнішою грою на чужій половині поля. Роль Морати в цьому епізоді вийшла на перше місце, коли Альваро підхопив м’яча біля центру поля. Гол - класичне використання сильних якостей трьох футболістів. Нападник викотив чудовий розрізний пас на Ямала, вінгер прострілив не вздовж, а назад на Ольмо. Звичний удар низом із накату - те, чим іспанець відомий всій Європі. В Ноєра не було шансів.

Нагельсманн і де ла Фуенте по перерві робили дуже влучно зреагували виходом свіжих гравців. У німців сталося якісне оновлення обох флангів, а потім ще й вийшов Фюлькруг. Фурія Роха намагалася закривати йому простір і м’яч певний час міг отримати тільки Гаверц. Після пропущеного голу свіженькі Андріх і Вірц стали адресатами контратак Бундестім, додавши присутності не тільки в центр атаки.

Коли таймер показав 60-ту хвилину, кардинально змінилися тактики обох збірних. Німеччина віддала ініціативу свіжим гравцям, а в Іспанії з’явилося вільне місце на полі. Головні зміни в малюнках - Вірц відтіснив Крооса в захист і взяв на себе всю роботу попереду. Побільшало ударів і навісів, які було на кого виконувати: голова Фюлькруга постійно шукала зустріч із м’ячем. Це було красиве протистояння височезних нападників із такими ж ле Норманном і Ляпортом. Відчайдушні штурми володінь Сімона у відповідь дали зони, активно заграні Вільямсом і новеньким Торресом.

Останні хвилини - помилкові дії Іспанії. Вони надто притислися, багато діяли через воротаря і тільки відбивалися. Нойер вийшов аж до центрального кола, тому взагалі вся команда німців була біля чужих воріт із спринтами Мюллера. Оборонна схема піренейців працювала все гірше - і Вірц домігся свого гольового моменту. Купа штурмів втомили червоних і приспали їх уважність, а Бундестім підійшла занадто близько і заштовхала м’яча у ворота. Гра постала і продовжилася.

Екстратайми. Обмін вбивчими моментами

Це були ідеальні екстратайми для такого матчу. Суцільна боротьба, жорсткі стики, травми, картки й видалення, обмін неймовірними ударами та сейви голкіперів. Іспанці нарешті змогли налагодити завершення моментів: лише після 100 (!) хвилини нарешті з’явилася чітка взаємодія у фінальній третині силами Оярсабаля та Торреса. Німці тисли численними контратаками. Кульмінацією господарів Євро стали два моменти: рука Кукурельї та удар Фюлькруга, де потягнув воротар. Але і їх було недостатньо для переваги - наднадійний Рюдігер програв єдиний момент матчу і дозволив Меріно забити на останніх секундах. Іспанія вирушає далі у найкрасивішому стилі і тепер їх точно не зупинити.