newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Як свободівці дбають про «здорову націю»

Як свободівці дбають про «здорову націю»

Всеукраїнське об’єднання «Свобода» як ніхто інший любить розводити популярну в довоєнні роки риторику про зумисне знищення здорової української нації. Тоді такі висловлювання галицької інтеліґенції, а згодом проводу ОУН були цілком доречними, бо західним українцям не лише заборонялося займатися спортом на рівні з поляками, а й служити у войску польському. Іншими словами, з галичан робили слабких душею й тілом, притлумлених рабів, не здатних постояти за себе.

Видео дня

На щастя, в ті роки свідомими людьми поряд з освітніми організаціями на кшталт «Просвіти» створювалися спортові товариста «Україна» й «Сокіл», які дозволяли українству розвивати тіло й гартувати волю. Поляки всі ці починання своїми заборонами втопити не змогли, хоч як не намагалися. Пізніше якраз те всесторонньо розвинене покоління створило основний бойовий кулак нескоренної Української повстанської армії, котра з часів Другої світової війни й до 1962-го боролася з гітлерівцями й більшовиками.

На жаль, нинішні псевдопатріоти про ідею здорової нації думають лише на словах. І то тільки під час полеміки про злочинну владу. Але реалії такі, що на Заході влада – то й є власне «Свобода». І що маємо? Ось історія, яка характеризує тих, кого хтось називає націоналістами, не словом, а ділом.

Тернопільська міська рада 30 березня своїм рішенням створила Дитячо-юнацьку спортивну школу з футболу та інших ігрових видів спорту. Згідно нього, в новоутворену установу вливаються дві структури – тернопільська ДЮСШ з футболу та ДЮСШ №3. Чиновники такими своїми діями хочуть зекономити гроші. Насправді ж, злиття грозить зникненням зі спортивної мапи Тернополя щонайменше чотирьох видів спорту. Оскільки, за інформацією джерел наближених до міськради, керувати новим ДЮСШ поставлять колишнього футболіста сумнівної якості Сергія Шиманського, чий авторитет у спортивній громадськості міста є не надто високим. За час виступів у тернопільській «Ниві», він заслужив звання блазня – як серед керівництва команди так і серед глядачів.

КВН-нник змінив гандбол на американський футбол?

Події стосовно створення нової ДЮСШ у Тернополі розвивалися дуже стрімко. Чиновники в майже таємному режимі придумали варіант вливання ДЮСШ №3 у ДЮСШ з футболу. Злиття злиттям, але, насправді, перша зі згаданих позашкільних установ, згідно з рішенням міської ради, припиняє своє існування. Директорату та тренерам про це повідомили десь за два тижні до вирішальної сесії. Розголосу справі надали представники Громадської ради з питань молодіжної політики, спорту та туризму при Тернопільській міськраді в особі її голови Ігоря Сцібайла та секретаря Лілії Проць. На їх думку, це грубе порушення нині чинної постанови Верховної Ради «Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури та спорту, і т. д.». Крім того, активісти бачать під цим подальше зникнення багатьох видів спорту у місті, а також можливе виселення шкіл з їх приміщень.

Під найбільшою загрозою зараз є жіночий гандбол. Річ у тім, що міська рада аргументує утворення школи з ігрових видів бажанням створити сильну базу для ще одного свого новоутворення – Комунального підприємства «Футбольний клуб «Тернопіль». Його вже на сезон-2012/2013 будуть заявляти в чемпіонат України серед команд другої ліги. Спеціально для цього створюють статутний фонд на мільйон гривень, а також рахунки в банку на 500 тисяч гривень. Якщо детально, то на баланс передаються приміщення міського стадіону, два футбольних поля і автобус. До того ж, для ФК «Тернопіль» буде сформована ціла піраміда підготовки фахових футболістів – від дитячого до професійного рівня.

Проблема у тому, що після створення ДЮСШ з футболу та інших ігрових видів умови передбачаються тільки для футболістів. Про це говорив заступник міського голови Леонід Бицюра. На одній з дискусій відомий гандбольний тренер та віце-президент Федерації гандболу Тернопільської області Василь Грабовенко задав Бицюрі пряме питання: «Що ви покращите для гандболу?» Леонід Олексійович розгубився і відповів незрозумілим белькотанням.

Додамо, що саме з ініціативи Василя Грабовенка та тоді ще директора ДЮСШ №3 Ігоря Довбні на початку цього року Тернопільська федерація гандболу ухвалила рішення про створення нової команди під робочою назвою «Тернопіль», яку також з нового сезону мають заявляти у вищу українську лігу. Знову ж, тут передбачене формування системи підготовки від початкового до професійного рівня на базі ДЮСШ №3. Цього факту ні керівник управління сім’ї, молоді та спорту Микола Круть, ні Бицюра на засіданнях профільної постійної депутатської комісії міськради й у своїх виступах перед народними обранцями представницького органу міста та на прес-конференціях жодного разу не згадали. Що це? Неуважність? Ні, це звичайна некомпетентність, незнання загального стану справ та елементарне небажання попереднього обговорення своїх майбутніх планів.

Адже варто зазначити, що про створення жіночої гандбольної команди «Тернопіль» вже повідомлялося у пресі. Під нього вже знайшлися меценати в особі голови правління «Тернопільобленерго» Ігора Юхимеця, який одночасно є й головою обласної федерації гандболу. А от Леонід Бицюра на відповідне запитання від вашого покірного слуги, відповідав нерозуміючим поглядом. Ще за півтора тижня до сесії міськради заступник міського голови не міг назвати навіть точної кількості юних гандболісток, які тренуються в ДЮСШ №3. Відповіді його починалися десь з 40 дітей.

Точне число він назвав вже під час обґрунтувального виступу на сесії. А вона виявилася, м’яко кажучи, трішки більшою – майже 200. З цього робимо висновок, що гандбол вже списаний. Від начальника управління спорту Миколи Крутя взагалі прозвучала абсурдна і навіть смішна пропозиція: «А можна, поряд з футболом розвивати американський футбол». Можна. Але для чого? У Тернополі його грають, може, кілька людей. Вже не кажучи, що це зовсім не олімпійський вид спорту і жодних очок і слави для міста й країни такі починання не принесуть. Але очі можна закрити й на це. Адже Микола Миколайович Круть – колишній учасник різних КВН-команд, а їм притаманно верзти дурниці і веселити публіку.

«Земельна» боротьба за спорт

Окремо хотілося б зупинитися і на досягненнях самої третьої спортивної школи. Це – одна з найуспішніших спортивних позашкільних установ Тернополя. Там культивується п’ять видів спорту – жіночий гандбол, легка та важка атлетики, шахи і греко-римська боротьба. Збірні області різних вікових груп з гандболу ставали неодноразовими чемпіонками України. Всі ці заслуги можна записати директору Ігорю Довбні. Він разом з дружиною Тетяною й ввів секцію жіночого гандболу в ДЮСШ. Зараз у ній працює п’ять тренерів. Майже десяток дівчат вже грають у професійних командах.

Ще одне тренерське сімейство Михайла та Тетяни Борейків може нарахувати щонайменше п’ятьох своїх вихованців, дійсних членів збірної України з легкої атлетики. У греко-римській боротьбі активно в роботу включився легендарна у Тернополі особистість Анатолій Міхеєв. І, як пророкують спеціалісти, його юні вихованці ось-ось мають заявити про себе як на всеукраїнському, так і на міжнародному рівнях. Важка атлетика також має в своєму активі чемпіонів країни. У шахах підопічний тренера Ігора Подольського, син Антон виконав норматив майстра спорту України і вже встиг взяти участь у чемпіонаті Європи.

Сьогодні борців, шахістів, легко- та важкоатлетів хочуть розкинути по різних школах. Тим самим чиновники можуть вбити внутрішню конкуренцію. Для прикладу, секцію Анатолія Міхєєва хочуть перекинути у спеціалізований заклад з греко-римської боротьби, звідки його не так давно звільнили, ніби за станом здоров’я, а насправді через незгоду з діями керівництва. Шахістів планують об’єднати з обласним осередком, що у пана Ігора Подольського викликало обурення, оскільки методів тамтешніх спеціалістів він просто не визнає. І тих дітей, які переходили до нього з обласної школи, доводилося перевчати, починаючи з азів.

Всі ці плани ротацій озвучив Леонід Бицюра. Він має грандіозні задумки. Адже, як заявив цей діяч під час виступу у міській раді, у спорті панує хаос і він планує навести там порядок. Для того хоче зробити спортивну карту міста. Тобто, однотипні види зосередити в одних осередках і спортшколах. В перспективі Бицюра планує створити одну керівну структуру для всіх ДЮСШ. Певні особи бачать причини всіх перестановок і у майні спортшкіл. Зокрема депутат Тернопільської обласної ради Павло Федик на одному з круглих столів порадив найбільшому антагоністу об’єднання ДЮСШ Ігорю Сцібайлу братися за вивчення Закону про землю. На його думку, саме у наявності певних земельних ділянок і можна знайти причини таких поспішних дій мерії.

Вище згадувалося про те, що основна причина злиття – значна економія грошей. Коли справа набула розголосу, клерки не могли назвати суми економії. На третьому засіданні постійної депутатської комісії міськради в «ручному» режимі, тобто, методом підрахунку на калькуляторі, бухгалтер однієї з комунальних установ назвав суму 122 тисячі гривень. Правда, Леонід Бицюра під час виступу на міській раді назвав зовсім іншу цифру – 384 тисячі гривень. Щоправда, він спочатку намагався назвати число, яке починалося зі ста, але після підказки мера Сергія Надала прозвучала сума значно більша. Так порахували.

Націоналісти й комуністи, а методи ті самі

Ще однією причиною конфліктного злиття є так звана оптимізація. Її вимагають від тернопільського самоврядування своїм дорученням Прем’єр-міністр України, Мінфін та про це йдеться у листі голови Тернопільської державної адміністрації. Оскільки у міському бюджеті існує значне недофінансування, то мерія таки мусить слухати накази та поради вищого керівництва держави. Це теж аргумент Леоніда Бицюри. Усе б нічого, якщо не враховувати одного факту – Тернополем керують представники Всеукраїнського об’єднання «Свобода». Обласний голова цієї політичної сили, голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда зовсім нещодавно заявив, що Кабінет міністрів і Президентська адміністрація, сформовані з представників «Партії Регіонів», через свої дії, які призвели до величезного дефіциту у державній казні, придумують різного роду згадані оптимізації. У чому ж тоді логіка «Свободи»?

«Леонід Олексійович Бицюра заявив, що жодна секція, жоден тренер не буде звільнений, чи закритий, - коментує ситуацію Олексій Кайда. – Йдеться виключно про скорочення керівного складу, на які спрямована левова частка витрат. І давайте не будемо утотожнювати такі рішення з оптимізацією Кабміну. Тут питання в скороченні управлінського апарату. Але є факти закриття шкіл. Коли ніби закривають навчальний заклад в одному з сіл. Ніби купляють шкільний автобус. А потім, знову ж таки, ніби возять дітей у школу в сусіднє село. А факту, що Леонід Олексійович заявляв про оптимізацію, не чув. І коментувати це вам не буду».

Варто вдатися ще до одних підрахунків. Загальна зекономлена сума від злиття двох спортшкіл – майже 400 тисяч гривень. Зрозуміти можна. За словами Олексія Кайди, від нього чекають набагато менших сум багато шкіл. А він не може їх зекономити. Та меру і поплічникам можна дорікнути тим же ФК «Тернопіль». Тільки за вимогою Професійної футбольної ліги на рахунках клубу має бути півмільйона гривень. Також, зі слів Леоніда Бицюри, у футбольному підприємстві вже працює кілька людей. Вони займаються атестацією «Тернополя». Та найголовніше, як повідомили все ті ж джерела у міській раді, зараз триває активна селекція виконавців у ФК «Тернопіль». Приблизна зарплата, яку пропонують – 3000 гривень. Це без обов’язкових преміальних. Якщо вдатися до математичних підрахунків – загальна сума затрат тільки на зарплату всьому колективу буде не менше 10 тис. у. о, або ж 80 тисяч гривень в місяць. Звідки будуть братися ці гроші? Леонід Бицюра сказав, що з інших джерел. Цікаво, чи іншими джерелами знову не будуть називатися зекономлені кошти від припинення діяльності ДЮСШ?

Додамо, що на початку 2000-х хвору ідею зі створенням ФК «Тернопіль» вже провадив тоді головний освітянин міста Віктор Тригуба. І то при умові, що в місті довгі роки агонізує й потребує бодай якоїсь підтримки колись легендарна «Нива». Та сама «Нива», яка у 1996-му завдала першої поразки динамівцям Лобановського після повернення Маестро з Близкого Сходу. Але загальновідомо, що з уже готового проекту не скосиш стільки, скільки можна нарубати на пустирі. Цим керувалися комсомольці імені тодішнього міського голови, екс-комуніста Кучеренка, ті ж медоди використовують й новітні патріотичні менеджери зі «Свободи». Додамо, що перша спроба прокручувати державні кошти через ФК «Тернопіль» зазнала краху через два роки. Скільки профункціонує нинішня дурість покаже час.

Керівник за протекцією

Так чи інакше, нову Дитячо-юнацьку спортивну школу з футболу та інших видів спорту створили. І від цього потрібно відштовхуватися. Питання виникає наступне: «Хто буде директором?» На круглих столах звучали фрази типу: «Хто з більшим мішком прийде?» Та хай вмістом «мішків» займаються відповідні органи. Зараз зрозуміло, що жоден з попередніх керівників двох злитих шкіл кермувати вже не буде.

Керівник футбольної школи Володимир Філіп – розмова окрема. Його персона не задовольняла нікого. Говорилося про те, що в колективі у нього панувала нездорова атмосфера, не були незадоволені результатами його роботи міські чиновники. Леонід Бицюра пригрозив Філіпу кримінальною відповідальністю через те, що той ніби-то не захотів взяти передбачену компенсацію за перехід вихованців його школи у професійні клуби. За минулий рік таких футболістів нарахували десять. А це – приблизно 300 тисяч гривень. Така сума могла перекрити дефіцит обох ДЮСШ. Знаючі люди з міської ради говорять, що Філіп таки взяв ті гроші, але собі. І сума «відкатних» сягала 5 тис. у. о. за особу. Зрозуміло, що після такого його вже ніхто директором не залишить.

Але зрозуміло й те, що у створеній під ФК «Тернопіль» структурі директором має бути людина не байдужа до футболу. Інформатори з муніципалітету ім’я вже озвучили. Це – Сергій Шиманський. Свого часу він грав за тернопільську «Ниву» в ті роки, коли в команді були одні грузини і вона безапеляційно падала на дно вищої ліги. В останньому для «Ниви» сезоні серед еліти гра Сергія нерідко викликала сміх у всього тернопільського стадіону. Пригадується, вже у першій лізі в домашньому матчі проти «Динамо-2» тодішнє керівництво «Ниви» реагувало на Шиманського, як клоуна. Коли його замінили, принизливо сміялася вся віп-ложа. Потім свої здібності Сергій проявляв у матчах чемпіонату області. Від безвиході вже нове керівництво «Ниви» залучало його, як головного тренера. Тепер подейкують, що на рішення про його призначення впливають родичі зі сторони дружини, які працюють у прокуратурі та є власниками доволі успішного підприємства. Чи така неоднозначна персона зможе розвинути футбол? І чи зверне колись увагу на досягнення гандболістів чи борців?