Женщина не аксессуар: ВР примет изменения в закон "О рекламе"

Женщина не аксессуар: ВР примет изменения в закон 'О рекламе'

Верховна Рада незабаром розгляне зміни до Закону України "Про рекламу" щодо протидії дискримінації за ознакою статі". До їх розробки я долучилась спільно з народним депутатом від депутатської групи "Партія "ЗА МАЙБУТНЄ" Дмитром Лубінцем. Також над змінами працювали судді Верховного Суду України, Міністерство соціальної політики України, Держспоживслужба і представники профільних громадських організацій.

Суть змін полягає в тому, щоб збільшити покарання за дискримінаційну рекламу та чітко на законодавчому рівні визначити, яка реклама є прийнятною, а яка ні. Зокрема:

- в законі будуть визначені поняття "дискримінаційна реклама" та "дискримінаційна реклама за ознакою статі";

- буде заборонено використовувати в рекламі твердження про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи інші переваги однієї статі над іншою;

- збільшено штрафи за повторне розповсюдження дискримінаційної реклами.

- з’явиться можливість вимагати від брендів, що використовують дискримінаційну рекламу, публічних вибачень і спростування.

Треба зазначити, що покарання за розповсюдження дискримінаційної реклами у вигляді штрафів в Україні існує давно. Так, за даними Держпродспоживслужби, протягом останніх двох з половиною років було виявлено 390 випадків розповсюдження дискримінаційної реклами. 84 рекламних оголошень зупинили, а авторів реклами оштрафували на суму понад 3,5 млн грн. При чому в 90% випадків дискримінують саме жінок.

Водночас практика показує, що більшість українських рекламодавців на попередження про поширення дискримінаційної реклами навіть не реагують. Відповідають на такі листи лише 2 — 3% компаній. Або просто сплачують штрафи й продовжують продукувати "треш контент".

Ця статистика ще раз доводить, як далеко Україна знаходиться в питанні ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок від інших країн Західної Європи. І в першу чергу, через те, що така ситуація досі влаштовує багатьох українських споживачів або вони просто не знають, як боротися з цим явищем.

Суспільство рідко усвідомлює, чим загрожує популяризація сексизму. Хоча експерти стверджують – реклама, що пропагує знецінення жінки як норму, провокує насильство.

Для прикладу, в Німеччині не існує загальнодержавного органу, який би слідкував за поширенням дискримінаційної реклами. Але громадські організації та спілки споживачів працюють так активно, що цього вистачає. Так у Берліні кілька років тому, щоб зупинити розповсюдження реклами з сексистським підтекстом, на таких бордах по всьому місту активісти розмістили наклейки-попередження. Як наслідок, вдруге повторювати свою помилку рекламодавці не наважились.

І на завершення хочу розповісти головне – як відрізнити креатив від сексизму?

Звертайте увагу на контекст. Адже зображення жінки в рекламі косметики, наприклад, – доречне. Зображення тіла в рекламі спортзалу – також. А от дівчина в бікіні, яка рекламує сосиски, – однозначна дискримінація. Коли ми навчимося бачити цю межу, то штрафи для рекламодавців будуть не потрібні. Споживачі самостійно "покарають" бренди, що зловживають дискримінаційною рекламою, своїм гаманцем.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

УкраинаЗаконодательство