Право на гроші: за що піднімати наші порти та дороги?

Право на гроші: за що піднімати наші порти та дороги?

В Києві завершився ІІ Український інфраструктурний форум-17, який має на меті залучити до нашої інфраструктурної галузі свіжі сили, нові проекти та нові інвестиції.

Форум зібрав понад 350 учасників з декількох країн світу, як повідомили його організатори.

Що в результаті?

Влада, бізнес, засоби масової інформації – всі намагались в межах компетенції розкрити інфраструктурну тему та зацікавити одне одного. Було чимало дискусій – гострих, яскравих, неформальних.

Найактуальніше питання було адресоване Міністерству інфраструктури та персонально його очильнику: коли чекати реальної стратегії розвитку галузі й транспортної сфери – тої, під яку, власне, й можуть прийти інвестиції? Чіткого розуміння щодо цього форум не отримав.

Видео дня

Знову наговорили багато. В черговий раз наголосили, що реформи і на транспорті, і в логістиці, і власне – в інфраструктурному секторі – йдуть важко й тяжко. Що потрібні практичні кроки, реалізація конкретних проектів, яких нема. Що приватно-державне партнерство кульгає на обидві ноги, бо бізнес очікує від держави того, що йому обіцяється вже багато років, але все ніяк не здійсниться. Що коштів на розбудову інфраструктури, на жаль, знову замало. Ось лише один приклад: загальна сума необхідних видатків на інвестиції в українські порти становить 15-16 млрд грн, а Адміністрація морських портів може покрити лише 25-30% від необхідних видатків.

Тож чи будуть далі розвиватись українські порти? Будуть. Але для цього необхідно вирішити проблеми, що накопичились в АМПУ ще з 2014 року. Про які, власне, свідчать дані Рахункової палати. Згідно її висновків, виконавча влада в особі Міністерства інфраструктури спрацювала вкрай неякісно. До сьогодні залишились невирішеними безліч питань – і в напрямку безпеки мореплавства, і в здійсненні днопоглиблювальних робіт, і фінансово-економічній діяльності підприємства, і в тарифній політиці.

Бо немає все тієї ж таки стратегії розвитку. Ніхто не розуміє, які обсяги інвестування заплановано, як буде розбудовуватись портова інфраструктура, що буде з портовими зборами тощо. Цього року АМПУ зобов язана врешті надати таку стратегію – чекаємо.

Чи є наразі інвестиційно привабливі сфери в українській інфраструктурній галузі? Є. Може, це виглядає дивно, але такою сферою вважаю, зокрема, залізничний транспорт. Наполягаю на цьому -- не зважаючи на те, що на форумі в бік "УЗ" прозвучало чимало критики.

В той же час зацікавленість нашим залізничним транспортом висловлюють такі провідні світові компанії як Bombardier Transportation GmbH (Канада), General Electric (США), Siemens (Німеччина).

Втішає, що маємо реальні приклади успішного співробітництва у цій сфері. Так, сьогодні на фінальній стадії розгляду знаходиться проект електрифікації залізничного напрямку Долинська-Миколаїв-Колосівка, загальна вартість якого близько 360 млн. євро. Вже підписана угода про фінансування цього проекту у розмірі 150 млн.євро Європейським інвестиційним банком та очікується отримати ще 150 млн.євро від Європейського банку реконструкції та розвитку. Реалізація проекту дасть змогу збільшити рівень пропускної спроможності дільниці, забезпечити енергозбереження при перевезеннях залізничним транспортом і зменшити експлуатаційні витрати.

Враховуючи почуті думки представників бізнесу та спрямованість реформи залізничного транспорту на відкриття ринку приватних перевізників, зазначу: пріоритетним напрямками діяльності ПАТ "Укрзалізниця" мають стати інфраструктура залізничного транспорту та локомотивне господарство. На їх оновлення та модернізацію слід спрямовувати максимум зусиль та коштів.

Підвищення інвестиційної привабливості – це один із стратегічних напрямків реформування транспортної галузі. І треба розуміти, що це, передусім, кропітка та мало примітна практична робота. Це – обов язково! – тісна співпраця чотирьох головних учасників процесу: законодавчої та виконавчої гілок влади, бізнесу та інвестиційних інституцій. Тільки за таких умов реформи запрацюють в реальній площині. Тільки так.

Від попереднього інфраструктурного форуму пройшов майже рік. Тоді теж багато говорили. Учасники, потенційні інвестори, наголошували: для підвищення інвестиційної привабливості необхідно – серед першочергових задач – вдосконалювати та готувати відповідну нормативно-законодавчу базу та забезпечити її використання. Потрібні закони, які будуть працювати.

Законодавча влада, в тому числі наш Комітет з питань транспорту, може гордо відзвітувати: за минулий рік набралось чимало доробків в законодавчій сфері щодо інфраструктурної та транспортної галузі.

Варто згадати ключові з них: прийняття пакету законів про Дорожній фонд наприкінці минулого року, які готував наш Комітет. Експерти вже назвали їх "зеленим світлом для інвесторів". Також – закон про електронний квиток.

Ще над декількома важливими для галузі законопроектами працюємо просто зараз. А зовсім нещодавно – 12 квітня – Верховна Рада України проголосувала за Закон про ратифікацію Фінансової угоди (Проект "Міський громадський транспорт України") між Україною та Європейським інвестиційним банком (№0139 від 28.03.2017). Результат: залучаються кредитні кошти ЄІБ в обсязі 200 млн євро. Вони будуть спрямовані на оновлення парку автобусів, трамваїв, тролейбусів, вагонів метрополітену, на будівництво та реконструкцію трамвайних і тролейбусних ліній, заміну тягових підстанцій, впровадження сучасних систем оплати проїзду та інформаційних систем.

Ось вони – інвестиції в дії.

Очевидно, що без інвестиційної підтримки українська економіка (й інфраструктурна галузь зокрема) не зможе ні розвиватись, ні рухатись вперед. При цьому у світі є десятки або навіть сотні інвестиційно-фінансових інституцій, які вже сьогодні готові зайти в Україну, але вагаються. Отже, форуми, подібні нинішньому, покликані показати світові справжню Україну: як ми боремось, розвиваємось та попри все вперто будуємо собі шлях до Європи.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.