Євроконкурс

669
Євроконкурс

Існує традиція, започаткована 1985 року Радою міністрів культури ЄС, у тому що, європейські міста щороку удостоюються звання „європейської культурної столиці”. Цього року нею стало грецьке місто Патрас.

Видео дня

Проте нині, розпочалася активна боротьба між кандидатами на звання „європейської культурної столиці 2010”. А ось попередні результати цих неполітичних дебатів яких мають стати відомими впродовж квітня. Україна їх має чекати з особливим інтересом, адже серед претендентів - Київ.

Зазвичай, на звання „європейської культурної столиці” претендує багато охочих, адже по-перше, це дуже почесно, а по-друге, на реставрування історичної частини та на проведення численних культурних заходів місту-претендентові виділяється фінансова підтримка з європейської казни.

Процедура відбору - багаторівнева. Спершу попередній відбір номінантів відбувається в самій країні. Тоді заяви міст-претендентів надсилають до Брюсселя, де їхні проекти розглядає незалежне експертне журі. Воно складається з членів Європарламенту, Єврокомісії та представників комітету регіонів ЄС. Це журі подає рекомендацію до Європарламенту, який протягом трьох місяців має винести свій вердикт, після чого остаточне рішення ухвалюється шляхом голосування в Раді міністрів ЄС.

Досі звання „європейської культурної столиці” щороку присвоювалося лише одному європейському місту - не обов’язково столиці. Так цього року почесний титул дістався грецькому місту Патрас. Починаючи з 2007 року культурних столиць буде по дві: одна - з терен Європейського союзу, друга - з країн, що не є членами спільноти. Так, 2007 року європейськими культурними столицями будуть Люксембург та румунське місто Сібіу (Румунія вступить до спільноти лише 2008 року).

У 2008 році це почесне звання переберуть британське місто Ліверпуль та норвезьке Ставангер (Норвегія теж не є членом ЄС). З 2009 року принципи відбору культурних столиць знову дещо видозмінять і до них тепер зараховуватимуть по два міста з країн Євросоюзу - одне зі старих членів та одне з нових. Так, у 2009-му естафету підхоплять австрійське місто Лінц та литовська столиця Вільнюс.

Хто ж головні конкуренти Києва? Вже зараз відомо, що одна з столиць представлятиме Німеччину як старого члена Євросоюзу та одна Угорщину як нового. Найбільшою ж інтригою є: хто стане культурною столицею від країн - не членів спільноти. Змагання ведеться між турецьким Стамбулом та рідним Києвом.

Між іншим, до проекту “Європейська культурна столиця 2010 року” Київ потрапив майже випадково й останнім з усіх міст, які беруть участь у конкурсі. Не в останню чергу долученню до європейського проекту сприяли політичні події під час останніх президентських виборів.

Відвідини Києва депутатом Європарламенту від Польщі завершилися пропозицією взяти участь у змаганнях за престижне звання культурної столиці. Наприкінці 2004-го, відстаючи на рік від свого конкурента - турецького міста Стамбул, київська влада розпочала підготовку до презентації міста. А оскільки Україна не належить до країн-членів Європейського союзу, це був останній шанс взяти участь у цьому конкурсі

Іншої можливості в Києва вже не буде. З 2010 року ця програма для міст не з країн-членів ЄС скасовується. І до 2010 всі місця на участь у конкурсі були розписані

Оцінювати шанси України на перемогу в конкурсі за звання „Європейської культурної столиці-2010” учасники презентації поки утримуються. Представники київської влади кажуть, що не знають наскільки вдало себе представив Стамбул, оскільки, за правилами конкурсу, презентація проектів відбувається виключно в присутності журі. Саме ці єдині очевидці проектів наприкінці квітня оголосять свої висновки та рекомендації щодо гідних конкурсу міст. Остаточне рішення з’явиться наприкінці року, після його обговорення в Європейській комісії та Європарламенті.

Богдан ЧУХЛІБ, "КИЯНИ"