Договір оренди виписуйте в деталях

618
Договір оренди виписуйте в деталях

Офіційна угода допоможе уникнути конфліктів із власником квартири

Обман квартиронаймачів, які арендують житло, — явище поширене. Один зі способів захиститися від "сюрпризів" — укласти договір оренди.

Кінооператор Богдан Підгірний, 52 роки, з Тернополя до Києва приїхав у кризові 90-ті. Влаштувався на роботу, забрав дружину і сина-школяра. Нині, як і десять років тому, родина орендує квартиру. І щоразу вони укладають договір із власником та представником агенції нерухомості.

— Може, цей документ і не має юридичної ваги, але з ним усе-таки спокійніше, — вважає Богданова дружина Казиміра. — Якось, приміром, довелося на нього посилатися в розмові з дільничим міліціонером.

Перекладачка з Кіровограда Зінаїда Палій, 52 роки, приїхала до Києва, щоб допомогти доньці закінчити Міжнародний університет. Перед січневими святами жінка знову мала "новосілля" — уже третє за два роки. Попередня оренда була підкріплена договором, але це не завадило господареві раптово підняти плату.

- Договір може захистити хіба що в суді, — робить висновок Зінаїда.

Фахівці з нерухомості переконані, що договір безумовно потрібен.

Є два його основних види: один укладається між власником житла та квартирантом, інший — ще й за участю агенції нерухомості. У разі неприємностей наймач завжди може подати до суду на агентство — третю сторону договору. Печатка нотаріуса бажана, але не обов'язкова: суд візьме до розгляду і нотаріально незавірений документ.

Марина Корнійчук, 46 років, провідний фахівець відділу оренди агенції нерухомості "Благовіст", відмовилася надати ГПУ зразок договору, пояснивши, що він — інтелектуальна власність компанії. Те саме відповіли і в агенції "Бест Ріелті", а також кількох інших фірмах. Кожна з них розробляє власний типовий договір. Угоди, як правило, служать роками і зазнають змін лише зі зміною законодавства. Але для квартиранта якість договору залежить не стільки від бланка, скільки від власної завбачливості й уміння вести переговори.

Найнебезпечніший "підводний камінь" — кому належить квартира.

Житло має бути приватизоване: той, хто живе в неприватизованій квартирі, не має права нею розпоряджатися. Оренду ж комунального житла треба погоджувати з ЖЕКом. Плата за таку оренду не може перевищувати вартості комунальних послуг, інакше договір буде недійсним. Згоду на здачу квартири мають засвідчити підписами під договором усі зареєстровані на житловій площі мешканці.

Договір має бути конкретний — виписаний до деталей.

Скажімо, варто обумовити, що господар не може перебувати в квартирі без згоди мешканця. Власник мусить розуміти: свою житлоплощу він передає в користування іншій людині (взагалі ж — не завадить змінити замок у вхідних дверях).

Навряд чи за рік-два вдасться нічого не пошкодити. При цьому є ризик, що за дрібну подряпину вам виставлять непомірний рахунок. Тому наполягайте, щоб господар заздалегідь склав перелік цінного, на його думку, майна, вартість якого ви відшкодовуєте у разі поломки.

Особливий пункт — порядок і розмір плати за квартиру. Зокрема, слід передбачити, чи може господар підвищувати оренду поки діє договір. Квартирантові вигідно заплатити наперед, але, розлучаючись із великою сумою, обумовте штрафні санкції за порушення пунктів договору.

Агенція дає гарантію

Участь агенції нерухомості в угоді, як правило, платна. Але якщо власник квартири вирішив розірвати договір до закінчення терміну його дії, деякі агенції гарантують наймачеві безплатний пошук іншого житла. Стандартний термін гарантії— півроку.

Власник ризикує майном

Власник квартири має бути зацікавлений у договорі з наймачем, оскільки він ризикує своїм майном — меблями, побутовою технікою. Без договору його шанси отримати компенсацію за ушкодження — значно менші.

Валерій ПАВЛОВ